29 listopada br. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę budynku dydaktycznego „B”, który będzie częścią powstającego Kampusu Medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum w Krakowie-Prokocimiu. Realizacja tego ambitnego projektu ma na celu modernizację i rozbudowę istniejącej infrastruktury oraz stworzenie nowoczesnych przestrzeni badawczo-dydaktycznych, które przyczynią się do dalszego rozwoju nauk medycznych w Polsce.
– Rozbudowa Kampusu Medycznego jest strategiczną inwestycją dla rozwoju miasta i Małopolski. Potrzeby mieszkańców w zakresie kształcenia kadry i opieki medycznej są coraz większe, także ze względu na zmianę struktury wiekowej Polaków oraz wzrost częstości chorób cywilizacyjnych. Dotychczasowa działalność kampusu, a zwłaszcza Szpitala Uniwersyteckiego i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego, spotyka się z wielkim uznaniem lokalnej społeczności. Poszerzenie możliwości badawczych i poprawa jakości kształcenia nowych kadr medycznych, przysłuży się mieszkańcom Krakowa i województwa małopolskiego. Ukończenie kampusu umożliwi przeniesienie kolejnych katedr i innych jednostek UJ CM ze starych, często zabytkowych budynków, znajdujących się w różnych częściach miasta, nie spełniających dzisiejszych standardów kształcenia i prowadzenia badań naukowych, które generują coraz wyższe koszty utrzymania – mówił obecny na uroczystości prof. Maciej Małecki, prorektor UJ ds. Collegium Medicum.
– Inwestycja obejmująca budynek A i B odbywała się dotąd ze środków własnych uczelni, ale ta formuła – ze względu na możliwości finansowe UJ CM – uległa wyczerpaniu. Na ukończenie całego kompleksu badawczo-edukacyjnego potrzebne są wielomilionowe fundusze, których źródłem może być jedynie państwo polskie. W ostatni wtorek premier Donald Tusk ogłosił, że rząd wesprze polskie uczelnie kwotą ponad półtora miliarda złotych w formie obligacji skarbu państwa. Uniwersytet Jagielloński znalazł się w gronie głównych beneficjentów tej decyzji, otrzymując obietnicę dofinansowania w wysokości 182 mln zł. Część tych środków zostanie przeznaczona na kontynuację budowy budynku dydaktycznego, którego kamień węgielny został dziś uroczyście wmurowany. Niemniej jednak część, która przypadnie UJ CM wystarczy zapewne na pokrycie mniej niż połowy brakującej kwoty. Z nadzieją oczekujemy pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dodatkowe dofinansowanie inwestycji, który Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum złożył do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jednocześnie niecierpliwie czekamy na ogłoszenie przez Ministerstwo Zdrowia, od dawna opóźnionego, konkursu z funduszy Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dla uczelni z tzw. drugiego koszyka, przeznaczonego na infrastrukturę dydaktyczną w obszarze medycyny – dodał kierujący najlepszą w Polsce uczelnią medyczną.
Rozbudowa i modernizacja Kampusu Medycznego pozwolą na integrację działalności statutowej Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum z działalnością medyczną Szpitala Uniwersyteckiego, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego oraz innych jednostek medycznych, z którymi uczelnia ściśle współpracuje. Poprawią się warunki nauki dla studentów oraz warunki pracy nauczycieli akademickich. Wybudowanie nowoczesnego budynku badawczego umożliwi także podniesienie poziomu badań naukowych oraz stworzenie interdyscyplinarnych zespołów zadaniowych zapewniających optymalne podejście do rozwiązywania problemów naukowych.
W budynku dydaktycznym „B”, na powierzchni ponad 23 tys. m², znajdą się laboratoria studenckie, sale praktycznej nauki, sale średniej i niskiej wierności, sale do zajęć z symulacji medycznej, sale rozszerzonej rzeczywistości, sale wykładowe i seminaryjne oraz pomieszczenia administracyjne dla jednostek organizacyjnych UJ CM. Na piętrach od drugiego do piątego zaprojektowano łącznik między budynkiem „B” a budynkiem dydaktyczno-laboratoryjnym „A”. Nowo wybudowany obiekt dydaktyczno-administracyjny będzie miejscem pracy i nauki dla około 3 tysięcy osób jednocześnie, w tym około 300 nauczycieli akademickich i pracowników administracyjnych oraz około 2,5 tysiąca studentów.
W połowie przyszłego roku zakończą się prace przy budowie budynku dydaktyczno-laboratoryjnego „A”. Obecnie na terenie inwestycji prowadzone są prace wykończeniowe, realizowane zgodnie z harmonogramem – od kondygnacji podziemnych, gdzie znajdują się pomieszczenia zwierzętarni, po kondygnacje nadziemne, przeznaczone na różnego typu laboratoria.
W części podziemnej trwają prace związane z tapetowaniem, montażem wykładzin na posadzkach, układaniem płytek ceramicznych w toaletach ogólnodostępnych, a także instalacją drzwi i wind obsługujących tę część budynku. Na dachu zakończono już prace izolacyjne, trwa montaż instalacji obsługujących centrale wentylacyjne, agregaty wody lodowej oraz systemy oddymiania budynku. Na zewnątrz budynku kontynuowane są prace elewacyjne.
^^^
Zachęcamy do obejrzenia:
Nowe centrum dydaktyczno-badawcze (wizualizacja)
Nowe centrum dydaktyczno-badawcze (wizualizacja wnętrz)
29 listopada w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość, podczas której prezydent RP Andrzej Duda wręczył akty nadania tytułu profesora 60 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród nich jest czworo naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum.
Wśród nowo mianowanych profesorów znaleźli się:
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w oparciu o wniosek Rady Doskonałości Naukowej nadaje tytuły profesorskie pracownikom nauki i sztuki oraz nauczycielom akademickim. Decyzję o nadaniu tytułu profesora Prezydent RP podejmuje w formie postanowienia, wcześniej kontrasygnowanego przez Prezesa Rady Ministrów. Tytuł ten przyznawany jest doktorowi habilitowanemu za wybitne osiągnięcia naukowe, prowadzenie badań naukowych czy uczestniczenie w zespołach badawczych lub za wybitne osiągnięcia artystyczne.
Fot. Łukasz Błasikiewicz/KPRP
Prof. Grażyna Jasieńska dołączyła do grona członków krajowych korespondentów Polskiej Akademii Umiejętności. W Uniwersytecie Jagiellońskim – Collegium Medicum kieruje Zakładem Zdrowia i Środowiska w Instytucie Zdrowia Publicznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu.
Prof. Grażyna Jasieńska została członkiem Wydziału IV Przyrodniczego Polskiej Akademii Umiejętności. Wydział ten skupia przedstawicieli nauk biologicznych, rolniczych, leśnych, weterynaryjnych oraz nauk o Ziemi.
Prof. Grażyna Jasieńska otrzymała tytuł magistra i doktora antropologii biologicznej na Uniwersytecie Harvarda oraz magistra biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1997-1998 odbyła staż po-doktorski na Uniwersytecie Harvarda, a w latach 2005-2006 była stypendystką w Radcliffe Institute for Advanced Studies (Harvard University). Zajmuje się biologią człowieka, a jej zainteresowania badawcze obejmują ekologię reprodukcyjną człowieka, płodność, zdrowie uchodźców, oraz zastosowania biologii ewolucyjnej w zdrowiu publicznym. Jest autorką książki „The Fragile Wisdom: An Evolutionary View on Women's Biology and Health” wydanej przez Harvard University Press. Założyła „Mogielica Human Ecology Study Site” w Beskidzie Wyspowym, gdzie jej zespół prowadzi długoterminowe projekty badawcze dotyczące płodności i zdrowia. Była zaangażowana w powstanie serii artykułów w Lancet dotyczącej ewolucyjnego podejścia do zdrowia publicznego, tematu, który po raz pierwszy został podjęty przez jedno z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych. Jej prace były publikowane m.in. w Lancet, PNAS, Proceedings of the Royal Society, Biological Reviews, American Journal of Human Biology. W roku 2021, 2022 i 2023 była na liście 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie opracowanej przez Uniwersytet Stanforda. W roku 2024 otrzymała nagrodę Rektora UJ „Laur Jagielloński”. Wielokrotnie otrzymywała nagrody UJ za osiągnięcia naukowe. Jest założycielką i prezeską Fundacji Zdrowia Publicznego Salus Publica, która wspiera badania i dąży do poprawy jakości życia w społecznościach wiejskich. Pracuje w radach redakcyjnych kilku międzynarodowych czasopism, w zarządzie International Society for Evolutionary Medicine and Public Health, oraz jako ekspertka Komisji Europejskiej w ewaluacjach projektów badawczych. Była promotorką ponad 100 prac licencjackich i magisterskich, 7 prac doktorskich oraz opiekunem naukowym 2 staży po-doktorskich. Pracowała w komisjach doktorskich w Polsce i w USA. Wielokrotnie recenzowała prace doktorskie i wnioski awansowe z krajowych i zagranicznych uniwersytetów. Jest członkinią Rady Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. Kierowała licznymi projektami naukowymi finansowanymi z NCN, NAWA i MNiSW.
Zgodnie z decyzją rządu, Uniwersytet Jagielloński ma otrzymać 182 miliony dofinansowania inwestycyjnego w postaci obligacji państwowych. Część z tych środków ma zostać przeznaczona na budowę nowego centrum dydaktyczno-badawczego na Kampusie Medycznym UJ CM w Krakowie-Prokocimiu.
26 listopada premier Donald Tusk ogłosił decyzję o przeznaczeniu 1,5 mld zł na uzupełnienie środków i działania prowadzone przez uczelnie będące pod nadzorem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Środki te mają zostać pozyskane z emisji obligacji i przeznaczone na inwestycje w badania naukowe, inwestycje prostudenckie i modernizację budynków. To właśnie z tej puli wsparcie ma otrzymać UJ, w tym jego medyczna część – UJ CM.
– Z nadzieją przyjęliśmy wiadomość o przyznaniu funduszy na inwestycje dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, daje to bowiem szansę na dokończenie w terminie budowy nowego centrum dydaktyczno-badawczego na naszym Kampusie Medycznym. Czekamy na dalsze pozytywne dla nas wieści, licząc na to, że pojawią się jeszcze w tym roku kalendarzowym. Oczekujemy też z niecierpliwością na długo zapowiadane przez Ministerstwo Zdrowia rozpisanie konkursu w ramach KPO, co umożliwiłoby nam staranie się o kolejne środki – skomentował prof. Maciej Małecki, prorektor UJ ds. CM.
Przypomnijmy: Kampus UJ CM to ważne centrum medyczne i akademickie w Polsce. Obecnie są tu dwa nowoczesne szpitale uniwersyteckie, kompleks budynków Wydziału Farmaceutycznego, Biblioteka Medyczna, Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu oraz domy studenckie.
Od 2023 roku trwa budowa nowego centrum dydaktyczno-badawczego, które będzie odgrywało kluczową rolę w rozwoju istniejącego kampusu. Ta strategiczna inicjatywa ma na celu unowocześnienie infrastruktury akademickiej, co pozwoli na wykorzystanie potencjału wszystkich trzech wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum.
W Szpitalu Uniwersyteckim odbyła się wyjątkowa konferencja i kurs Cracow CTO Course – new edition 2024. Wydarzenie skierowane było do operatorów specjalizujących się w udrożnieniach przewlekłych okluzji tętnic, jak również techników radiologii i zespołów pielęgniarskich.
- Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum jest jedną z najstarszych szkół medycznych w Polsce i pretenduje do bycia najlepszą między innymi dzięki silnym związkom z ośrodkami oraz specjalistami z całego świata – zaznaczył, witając gości prof. Maciej Małecki, prorektor UJ ds. Collegium Medicum.
O tym, jak skomplikowane są zabiegi udrożnień przewlekłych okluzji tętnic, mówił prof. Stanisław Bartuś, Kierownik O/K Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych.- Bywają sytuacje, że u pacjenta, który ma miażdżycę dochodzi do zawału serca i wtedy jego tętnica raptownie się zamyka. Ale często też jest tak, że tętnica nie zamyka się tak szybko, tylko bardzo powoli i zarasta z powodu narastającej miażdżycy. To nie powoduje zawału u takiego pacjenta, tylko sprawia, że mięsień sercowy przestaje się kurczyć i przestaje pracować, bo nie dostaje paliwa, które powinien dostawać. Takie zamknięcia trwają bardzo długo i przez to bardzo ciężko jest je ponownie otworzyć. Właśnie dlatego zabiegi udrożnień przewlekłych okluzji tętnic są to zabiegi bardzo trudne, bardzo zaawansowane, do których trzeba używać mocnego sprzętu. Wykonywanie ich świadczy o bardzo wysokim poziomie zaawansowania kardiologii interwencyjnej.
Gościem konferencji był EuroCTO Club dr Kambis Mashayekhi oraz czołowi kardiolodzy interwencyjni z Polski i świata, zajmujący się zagadnieniem leczenia przewlekłych niedrożności tętnic wieńcowych. Uczestnicy obserwowali przeprowadzane zabiegi oraz dzielili się swoją wiedzą naukową, wskazówkami i eksperckim doświadczeniem.
- Jestem szczęśliwy, że będąc tu możemy podzielić się wiedzą naukowa, jak również wskazówkami i trikami, które będziemy mogli zobaczyć podczas zabiegów wykonywanych dzisiaj na żywo – mówił dr Kambis Mashayekhi, Prezydent EuroCTO Club.
Szpital Uniwersytecki w Krakowie to wiodący i jeden z nielicznych ośrodków w Polsce, w którym przeprowadza się zabiegi udrożniania przewlekłych okluzji tętnic, dlatego dyrektor placówki Marcin Jędrychowski wyraził nadzieję na współpracę ze specjalistami biorącymi udział w konferencji.