1 stycznia 2025 roku odszedł prof. Antoni Basta, wybitny lekarz, naukowiec i mentor wielu pokoleń adeptów medycyny. Zawodowe życie związał z Katedrą Ginekologii i Położnictwa UJ CM oraz Kliniką Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, którymi kierował przez wiele lat.
Prof. Antoni Basta urodził się w 1946 roku w Tabaszowej w gminie Łososina Dolna. Był absolwentem Akademii Medycznej w Krakowie (1972). Stopień doktora uzyskał w 1979 roku, habilitację w 1992 roku, a tytuł profesora w 2000 roku.
Przez dwie dekady kierował Katedrą Ginekologii i Położnictwa oraz Kliniką Ginekologii i Onkologii UJ CM, gdzie w sumie przepracował 45 lat. W roku 2016 przeszedł na emeryturę.
W tym samym roku prof. Basta został uhonorowany medalem "Plus ratio quam vis" wręczanym osobom wyjątkowo zasłużonym dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. To ważne wyróżnienie przyznane zostało za zaangażowanie w modernizację i unowocześnienie katedry i kliniki, którymi kierował, oraz determinację w zdobywaniu środków finansowych na ten cel, a także za doprowadzenie do uzyskania przez klinikę akredytacji europejskiej jako Europejskie Centrum Ginekologii Onkologicznej nadanej przez European Society of Gynecological Oncology oraz European Board and College of Obstetrics and Gynecology.
W uzasadnieniu podkreślono również znaczący dorobek naukowy Profesora, aktywną działalność w ramach polskich i zagranicznych instytucji naukowych, zaangażowanie w komitetach naukowych licznych kongresów naukowych oraz prestiżowych czasopism, co przyczyniło się do promowania Uniwersytetu Jagiellońskiego na forum międzynarodowym.
Prof. Antoni Basta był członkiem m.in. Polskiego Towarzystwa Kolonoskopii i Patofizjologii Szyjki Macicy oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, a także konsultantem wojewódzkim ds. ginekologii i położnictwa dla województwa małopolskiego. Był też przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologii. Przez kilkanaście lat, z ramienia Ministerstwa Zdrowia, nadzorował badania profilaktyczne raka szyjki i raka piersi, przyczyniając się do znacznego obniżenia zachorowania na te nowotwory złośliwe.
Dr hab. Paweł Basta, syn Zmarłego, pisze: „Pozostawił pogrążonych w smutku ukochaną żonę, syna, rodzeństwo oraz wnuki, które były dla niego źródłem wielkiej radości. Jego nieustanna determinacja w niesieniu pomocy chorym i potrzebującym, pasja do nauki oraz zaangażowanie w życie akademickie na zawsze pozostaną w pamięci tych, którzy mieli zaszczyt Go znać. Rodzina, przyjaciele oraz współpracownicy będą pamiętać Go jako człowieka o niezłomnym charakterze, który potrafił inspirować innych do działania i poszukiwania prawdy. Jego dorobek naukowy oraz osobiste wartości będą kontynuowane przez następne pokolenia. Prosimy o modlitwę w intencji Zmarłego oraz pamięć o Nim w swoich sercach”.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 8 stycznia 2025 roku o godz. 12 w Kaplicy Cmentarza Salwatorskiego w Krakowie.
W pierwszych dniach grudnia 2024 roku Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum otrzymał dofinansowanie na doposażenie Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem (CTD-CARD). Za środki w wysokości ok. 24 mln złotych, przyznane z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki, zakupiona zostanie najnowocześniejsza aparatura służąca do obrazowania molekularnego i zaawansowanych technik oceny bezpieczeństwa działania leków i kandydatów na leki.
Zakup tej aparatury pozwoli na powstanie nowych modułów badawczych, m. in.: pracowni mikrodysekcji laserowej, modułu proteomiki pojedynczej komórki, modułu dynamicznego obrazowania w podwyższonej rozdzielczości wraz z walidacją celów molekularnych na poziomie RNA, DNA i białka z analizą ruchów komórek w układach mikroprzepływowych czy modułu kompleksowego badania interakcji leków z kluczowymi kanałami jonowymi (więcej informacji o planowanych zakupach nowoczesnego sprzętu dla CDT-CARD >> LINK).
Dzięki nowej infrastrukturze badawczej oraz tej, którą już w tej chwili dysponuje CDT-CARD, badacze związani z UJ CM będą rozwijać nowe techniki z zakresu obrazowania molekularnego oraz zaawansowanej farmakologii bezpieczeństwa
O tym, czym jest CDT-CARD, jakie podejmuje działania i jakie cele sobie stawia opowiadają badacze realizujący ten wyjątkowy projekt >> FILM
Szanowni Państwo,
życzymy zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.
Prorektor UJ ds. Collegium Medicum wraz z Pełnomocnikami
Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
przy wzejściu pierwszej gwiazdki wieczornej na niebie,
ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.
Ten biały kruchy opłatek, pszenna kruszyna chleba,
a symbol wielkich rzeczy, symbol pokoju i chleba.
Na ziemię w noc wtuloną, Bóg schodzi jak przed wiekami.
Braćmi się znowu poczyńmy, przebaczmy krzywdy, gdy trzeba.
Podzielmy się opłatkiem, chlebem pokoju i nieba.
Cyprian Kamil Norwid
Agencja Badań Medycznych ogłosiła wyniki konkursu na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Wniosek przygotowany przez UJ CM zyskał największą liczbę punktów i finansowanie w wysokości blisko 12 mln złotych na utworzenie Jagiellońskiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.
Dofinansowanie przyznane przez ABM pozwoli na integrację działań uczelni z uniwersyteckimi podmiotami leczniczymi: Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie oraz Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie. Celem projektu jest utworzenie centrum, w ramach którego powołany zostanie inkubator projektów umożliwiający wykorzystanie potencjału badawczego uczelni i zintensyfikowanie badań o charakterze interdyscyplinarnym i translacyjnym. JCWBK stanie się punktem kontaktu i ośrodkiem kompleksowego wsparcia merytorycznego i organizacyjnego dla interesariuszy badań klinicznych (sponsorów i badaczy).
W ramach projektu planowana jest m.in. adaptacja oraz wyposażenie przyszłej siedziby JCWBK przy ul. Wielickiej 265 w Krakowie, wzmocnienie zasobów Szpitala Uniwersyteckiego oraz zakup systemów teleinformatycznych do obsługi badań klinicznych.
Dzięki powstaniu nowej jednostki uczelnia dołączy do Polskiej Sieci Badań Klinicznych, w której od roku 2023 pełniła rolę obserwatora. Funkcjonujące w sieci wspólne standardy i modele zarządzania mają uatrakcyjnić polski rynek badań klinicznym i zachęcić sponsorów do ich realizacji przede wszystkim w publicznych ośrodkach.
Realizacja zadania wpłynie na lepszy dostęp pacjentów do badań klinicznych w województwie małopolskim, w którym do tej pory nie ma ani jednego centrum wsparcia badań klinicznych. Co istotne, JCWBK stanowić będzie czwarte w Polsce centrum o profilu pediatrycznym.
Wniosek o dofinansowanie przygotowany został przez zespół JCWBK, w skład którego weszli: pracownicy UJ CM (Agnieszka Widawska, Marcin Piejko), Szpitala Uniwersyteckiego (Joanna Konopka) oraz Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala (Michał Kural). W pracach uczestniczyli również pracownicy administracyjni, techniczni i naukowi wymienionych jednostek akademickich i szpitalnych.
Nabór wniosków trwał od 18 lipca do 30 września 2024 r. W ramach konkursu złożonych zostało 16 wniosków, ostatecznie do finansowania wskazano 10 przedsięwzięć na łączną kwotę 162 675 628,52 zł.
Misją Polskiej Sieci Badań Klinicznych jest zapewnienie dostępu potrzebującym pacjentom do nowoczesnych form leczenia, poprawy stanu zdrowia i jakości życia z zachowaniem najwyższych światowych standardów bezpieczeństwa. Dzięki utworzeniu centrów polscy pacjenci zyskają szansę na udział w dużych międzynarodowych badaniach klinicznych oraz dostęp do najbardziej innowacyjnych potencjalnych terapii, bez konieczności opuszczania kraju.
Szczegółowe informacje o konkursie oraz pełna lista beneficjentów dostępna jest na stronie Agencji Badań Medycznych.
Ministerstwo Edukacji i Nauki rozstrzygnęło I edycję konkursu w ramach programu „Perły nauki II" wspierającego szczególnie uzdolnionych studentów w prowadzeniu badań naukowych. W gronie nagrodzonych są Jakub Batko i Maciej Zając z Wydziału Lekarskiego UJ CM.
Program "Perły nauki" został ogłoszony pod koniec 2021 roku. Jego celem jest wsparcie wybitnie uzdolnionych absolwentów studiów pierwszego stopnia lub studentów po ukończeniu trzeciego albo czwartego roku jednolitych studiów magisterskich. Warunkiem udziału w programie jest m.in. przedstawienie projektu, którego koszt realizacji nie przekracza 240 tys. zł
Do udziału w programie uprawnione są uczelnie, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe działające w Polsce, Centrum Łukasiewicz, instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, a także inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową.
W tegorocznej edycji programu "Perły nauki" wyłoniono 60 laureatów, z których dwóch prowadzi badania naukowe na Wydziale Lekarskim UJ CM:
– Niezmiernie się cieszę, że ministerstwo doceniło przygotowany przeze mnie projekt dotyczący badań nad mikrobiotą jelitową i jej rolą w migotaniu przedsionków. To niesamowite wyróżnienie – mówi Maciej Zając. – Chciałbym podkreślić, że ten projekt nigdy by nie powstał, gdyby nie wsparcie Pani Profesor Agnieszki Olszaneckiej, Pana Profesora Tomasza Gosiewskiego i pozostałych członków zespołu, za które jestem niezmiernie wdzięczny.
Laureat programu "Perły nauki" jest tegorocznym absolwentem Wydziału Lekarskiego, autorem 13 artykułów w recenzowanych czasopismach, w tym jednego jako pierwszy autor. Jego publikacje dotyczą tematów głównie z dziedziny kardiologii, chirurgii oraz mikrobiologii (szczególnie relacji pomiędzy mikrobiotą jelitową a zabiegami bariatrycznymi).
Jakub Batko jest asystentem w Katedrze Anatomii oraz Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii, we współpracy z prof. Mateuszem Hołdą z Katedry Anatomii UJ CM, zajmuje się badaniami serca w ramach zespołu HEART, od poziomu molekularnego, po analizę makroskopową. Od ponad roku prowadzi badania nad zanieczyszczeniem układu sercowo-naczyniowego poprzez mikroplastik oraz nad jego wpływem na choroby tego układu. Jest autorem ponad 40 publikacji naukowych, kilkudziesięciu wystąpień konferencyjnych oraz laureatem nagrody Gründeman Scientific Research Award przyznawanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Kardiochirurgii Małoinwazyjnej.
– Uzyskane finansowanie umożliwi prowadzenie pionierskich badań nad rozmieszczeniem mikroplastiku w układzie sercowo-naczyniowym, kluczowych dla lepszego zrozumienia stopnia zanieczyszczenia naszego organizmu tymi drobinami oraz ich wpływem na zdrowie – komentuje laureat. – Bardzo dziękuję za wsparcie udzielone przez Profesora Jerzego Walochę oraz Profesora Mateusza Hołdę, które było kluczowe w przygotowaniu i opracowaniu projektu, który uzyskał finansowanie
Szczegółowe informacje o programie oraz pełna lista projektów zakwalifikowanych do finansowania są dostępne stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.