Kontrola czynników ryzyka sercowo-naczyniowego i zachowania prozdrowotne u pacjentów hospitalizowanych z powodu choroby niedokrwiennej serca - doświadczenia własne
Temat przedstawią:
Moderator: prof. dr hab. n. med. Andrzej Pająk
Na spotkanie zapraszają: przewodnicząca Komisji prof. Beata Tobiasz-Adamczyk oraz sekretarz Komisji prof. Andrzej Surdacki
Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu on-line prosimy o kontakt mailowy: marzena.dobek@pan.pl celem uzyskania linku.
Streszczenie wystąpienia:
Choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w większości państw Europy. Według danych gromadzonych przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) w 2021 roku schorzenia sercowo-naczyniowe (CV) odpowiadały za 32,4% ogółu rejestrowanych zgonów. Drugą przyczyną śmiertelności były nowotwory (21,6%). Dane z piśmiennictwa wiążące stopień stosowania się pacjentów do zaleceń związanych z profilaktyką pierwotną oraz wtórną a zmniejszaniem się zapadalności na schorzenia CV i występowaniem ich powikłań wskazują na bardzo istotny związek między tymi dwoma zjawiskami.
W czasie zebrania zostaną przedstawione wyniki trzech prac, które stały się podstawą pracy doktorskiej. W pierwszej z prac przeprowadzony został przegląd systematyczny badań, w którym porównano śmiertelność pacjentów po przebytym zawale serca leczonych ambulatoryjnie przez kardiologów oraz śmiertelność pacjentów leczonych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. W kolejnej pracy skupiono się na ambulatoryjnej ocenie kontroli czynników ryzyka CV u chorych z chorobą wieńcową, po hospitalizacji w jednym z 5 krakowskich szpitali (w latach 2011–13 vs w latach 2016–17). W trzeciej pracy porównano charakterystykę kliniczną, częstość wykonywania określonych procedur medycznych i leczenie pacjentów z chorobą wieńcową podczas pobytu w jednym ze szpitali w Krakowie w roku 2013 vs 2020.