W Collegium Novum UJ odbyła się sesja naukowa zorganizowana dla upamiętnienia 75. rocznicy oswobodzenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau. Spotkanie, które odbyło się 24 stycznia, przygotowane zostało przez Uniwersytet Jagielloński, Towarzystwo Lekarskie Krakowskie i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej wyzwolili więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Data ta obchodzona jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
- Jest to dzień, w którym wspominamy ofiary. Jest to dzień, w którym oddajemy cześć i podziękowanie Ocalałym za ich niesłychaną odwagę, za zabieranie głosu i dzielenie się historiami własnymi oraz historiami tych spośród milionów, którzy nie mogą zrobić tego osobiście - powiedziała Michele Gold, przewodnicząca zarządu Muzeum Holokaustu w Los Angeles, która poprzez wideo konferencję połączyła się z uczestnikami sesji, wśród których obecni byli rektor UJ prof. Wojciech Nowak, prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki oraz były prorektor prof. Piotr Laidler.
- Okrucieństwa przeszłości pozostają żywe w naszej pamięci, wyryte głęboko w każdym z nas. Musimy uczyć się na własnych doświadczeniach, tak, aby nasza przeszłość nie stała się przyszłością naszych dzieci. Musimy nauczyć nasze dzieci, że nie można tolerować nietolerancji. Nie można milczeć, nie można przyglądać się z boku, ponieważ znaczy to to samo, co przymykać oko, a przymykanie oczu oznacza branie strony oprawcy, co tylko przydaje mu mocy – mówiła Michele Gold.
- Kolejny raz spotykamy się w tym miejscu, aby wracać pamięcią do dramatycznych czasów sprzed 75 lat, aby wspominać niewyobrażalną skalę dramatów jednostkowych i społecznych. W czasie tej sesji przypominamy sobie o strasznej prawdzie - człowiek potrafi robić rzeczy wspaniałe, ale także jest zdolny do wielkiego okrucieństwa, pod każdą szerokością geograficzną. Nasza obecność tutaj to dowód na to, że nie zapominamy o tragicznej przeszłości, która jest dla nas przestrogą - stwierdził w swoim przemówieniu rektor UJ prof. Wojciech Nowak.
Sesję naukową prowadzili prof. Igor Gościński oraz prof. Aleksander B. Skotnicki. W jej trakcie wystąpił ks. dr Manfred Deselaers, duszpasterz Episkopatu Niemieckiego na zagranicę, wiceprezes Krakowskiej Fundacji Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, który mówił o swojej 30-letniej pracy na rzecz porozumienia w obliczu doświadczenia Auschwitz. Wykład poświęcony profesorom - ofiarom Sonderaktion Krakau wygłosił prof. Skotnicki.