Doskonały występ szachistek i szachistów z UJ CM na AMP

W dniach 1-3 kwietnia w Chorzowie odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach. W turniejach indywidualnych przedstawiciele UJ CM Anna Marczuk i Mateusz Szymanowski (kapitan drużyny) wywalczyli srebrne medale. W turnieju drużynowym,  w typie uczelni medycznych, zespół UJ CM okazał się najlepszy spośród siedmiu sklasyfikowanych uczelni.

W turnieju indywidualnym kobiet wystartowało 113 zawodniczek, w tym jedna arcymistrzyni, trzy mistrzynie międzynarodowe i pięć mistrzyń FIDE (Międzynarodowa Federacja Szachowa). W klasyfikacji uczelni medycznych wystartowało 17 zawodniczek. Dzięki wspaniałej grze Anna Marczuk zakończyła swój występ, stając na drugim stopniu podium.

W turnieju indywidualnym mężczyzn na starcie stanęło 264 zawodników. O wysokim poziomie sportowym turnieju świadczy fakt, że przy szachownicach pojawiło się dwóch arcymistrzów, dwóch mistrzów międzynarodowych i aż 13 mistrzów FIDE. W klasyfikacji uczelni medycznych – w której w stawce było 42 zawodników – kapitan drużyny UJ CM Mateusz Szymanowski zanotował znakomity występ i wywalczył srebrny medal.

Największy wpływ na klasyfikację generalną miał jednak turniej drużynowy. W sobotę rozegrano pięć rund, w których zawodnicy UJ CM zdobyli 6 punktów z możliwych 10, wygrywając z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i Politechniką Rzeszowską, a przegrywając z bardzo mocnymi Uniwersytetem Śląskim w Katowicach i Uniwersytetem Gdańskim. Dzięki takiej postawie drużyna UJ CM uzyskała dobrą pozycję do walki o medale w typie uczelni medycznych. W szóstej rundzie nasi szachiści pokonali faworyzowany Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, w siódmej lepszy okazał się zespół z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który na liście startowej wg rankingów zajmował drugą pozycję.

Ostatnie dwie rundy to zwycięstwa z wyżej rozstawionymi Uniwersytetem Jagiellońskim i Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Większość zwycięstw UJ CM zanotował ze stykowym wynikiem 3,5 : 2,5, co świadczy o zaciętości tych pojedynków. Ostatecznie turniej drużynowy przedstawiciele UJ CM ukończyli na 9. miejscu na 48 zespołów

W typie uczelni medycznych, w którym sklasyfikowanych zostało siedem uczelni, nasza drużyna okazała się najlepsza i zakończyła turniej ze złotem.

Suma wyników z trzech turniejów (dwóch indywidualnych i drużynowego) dała klasyfikację długofalową, w której UJ CM zajął najwyższe w historii swoich występów na AMP w szachach 8. miejsce, a w typie uczelni medycznych miejsce 1.