Szpital Uniwersytecki: sztuka jako wsparcie w terapii pacjentów


W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie odbyl się wernisaż wystawy obrazów pochodzących z kolekcji krakowskiego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. -  Chciałbym żeby sztuka była tu obecna na stałe - mówił dyrektor SU Marcin Jędrychowski. - Nie mam wątpliwości, że obcowanie ze sztuką – wszelkimi jej formami – stanowi wsparcie w dochodzeniu do zdrowia.


Na wystawie prezentowane są dzieła takich artystów jak Edward Dwurnik, Pola Dwurnik, Maya Gold, Agata Kus, Zbigniew Makowski, Muntean / Rosenblum, Shinji Ogawa Yigal Ozeri czy Beata Stankiewicz. Reprodukcje na płótnie  umożliwiają odbiór zbliżony do obcowania z oryginałami. Każdy obraz ma opis odnoszący dzieło do twórczości danego artysty i pomagający w interpretacji.

- Skończyły się czasy, kiedy szpital było to miejsce opresyjne, teraz jest to miejsce ludziom przyjazne. Niemniej każdy, kto wchodzi do szpitala od razu nabiera skromności, a po drugie stresu – boi się zabiegu, boi się diagnozy, boi się badania, itd. W tym momencie danie takiej osobie możliwości kontaktu z taką szerszą refleksją, z czymś, co wymusza na nas przeniesienie się do innego świata, wzmacnia poczucie własnej wartości, co jest niezwykle ważne, bo kiedy się boimy to poczucie wewnętrznej wartości niezwykle maleje. Jestem bardzo wdzięczna za taką możliwość i uważam, że to jest początek przyszłości. To stanie się pewnego rodzaju awangardą tego, co będą robiły inne miejsca w tego typu sytuacjach – mówiła podczas otwarcia dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej, Maria Anna Potocka.

Podczas wernisażu wykład przybliżający założenia arteterapii wygłosiła psycholog Mirosława Marciak, natomiast dyrektor szpitala dodał, że wybór dzieł na wystawę  trwał długo, po to, by wybrać te, które mogłyby najbardziej spodobać się pacjentom. - Mamy już wystawę, teraz będziemy myśleć o koncertach, a także możliwościach obcowania z literaturą i sztukami teatralnymi - zapowiedział.

Kolekcję można oglądać codziennie w  budynku H, na poziomie zero -  tuż za Centralną Rejestracją, w sali, która ma służyć celom rekreacyjno-komercyjnym, w tym wystawienniczym, ale może być również poczekalnią dla osób czekających na wizytę u specjalisty.


Data publikacji: 28.10.2021



Powrót