Czym zajmuje się bromatologia? Jak wygląda ludzki mikrobiom pod molekularną lupą? Jak zdrowo i smacznie sie odżywiać? Czy sztuczna inteligencja jest w stanie zastąpić badania profilaktyczne? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań otrzymają wszyscy ci, którzy odwiedzą dziedziniec Collegium Nowodworskiego. Miejsce to zamieni się w laboratorium, w którym będzie można samodzielnie przeprowadzić ciekawe doświadczenia. Będą konkursy i quizy.
Zapraszamy do Auli Nowodworskiego na interesujące wykłady i warsztaty (relacja live będzie dostępna na kanale UJ CM na YouTube oraz na stronie wydarzenia: festiwal.cm-uj.krakow.pl).
Zachęcamy też do odwiedzenia miejsc znajdujących się poza uniwersyteckiem kwartalem: na pokazy technik histologicznych i mikroskopowania do Katedry Histologii, na warsztaty do Katedry Farmakognozji, na których będzie można poznać tajniki powstania olejków eterycznych czy wykład o ludzkich pochówkach w Katedrze Anatomii. Dla zwiedzających otwarte też będzie Muzeum Farmacji, Muzeum Katedry Anatomii i Centrum Innowacyjnej Edukacji Medycznej.
Rejestracja na wybrane wydarzenia na stronie festiwal.cm-uj.krakow.pl Zapraszamy również do śledzenia informacji na Facebooku.
***
Festiwal Nauki i Sztuki w UJ CM jest częścią XX edycji Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie, której koordynację powierzono Uniwersytetowi Jagiellońskiemu - Collegium Medicum.
Od 16 do 18 maja kampusy krakowskich uczelni otwarte będą dla wszystkich, którzy chcą się przekonać, na czym polega magia NAUKI i SZTUKI. Hasło tegorocznego festiwalu brzmi „Kraków miastem nauki i sztuki”. Patronem wydarzenia jest prof. Marian Mięsowicz – jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, mający ogromny wkład w integrację środowiska naukowego Krakowa.
W ciągu trzech dni festiwalowi dni goście będą mogli odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów na kampusach krakowskich uczelni. W Pałacu Potockich przy krakowskim Rynku Głównym otwarta zostanie Kawiarenka Naukowa, w której odbywać się będą debaty i dyskusje (relacja live dostępna będzie także na kanale YouTube).
W trzecim dniu festiwalu na scenie Rynku Głównego prezentować się będą zespoły artystyczne, orkiestry, chóry oraz grupy taneczne z poszczególnych uczelni. Koncert poprzedzi symultana, podczas której mistrz szachowy będzie grał jednocześnie z wieloma przeciwnikami reprezentującymi krakowskie uczelnie.
Program wydarzenia dostępny jest na stronie fnis.krakow.pl, informacje na bieżąco można sledzić na w mediach społecznościowych: Facebook i Instagram.
Patronat honorowy nad XX edycją Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie objęli: minister nauki Dariusz Wieczorek, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.