XII Mistrzostwa Polski Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym są wydarzeniem z ponad dziesięcioletnią tradycją. W czasie trwania mistrzostw zespoły składające się ze studentów (3 os.) reprezentujących uczelnie z całej Polski konkurują między sobą w symulacyjnych zdarzeniach medycznych. Mistrzostwa tradycyjne będą połączone z seminarium oraz warsztatami szkoleniowymi. Zawody Ratownictwa Medycznego Uczelni Wyższych mają na celu doskonalenie umiejętności w realizowaniu procedur ratowniczych oraz podnoszenie kwalifikacji studentów kierunku ratownictwo medyczne.
Część teoretyczna to seminaria naukowe oraz warsztaty praktyczne” dot. stanów zagrożenia życia u dzieci w urazach”, oraz „postępowanie z dusznością u osoby dorosłej”. Część praktyczna to symulowane zdarzenia dotyczące działań z pacjentem pediatrycznym, dorosłym oraz zdarzenia z wieloma poszkodowanymi.
Studenci startują do zadań w zespołach trzy osobowych. Z każdą drużyną może przybyć jeden opiekun. Każda drużyna ma do wykonania 8 zadań medycznych oraz test z wiedzy medycznej. Po każdym zadaniu drużyna jest oceniana przez sędziów (wykładowcy Zakład Ratownictwa Medycznego UJ CM) i przyznawane są punkty z prawidłowo wykonaną procedurę ratowniczą. Po zsumowaniu wyników z części praktycznej drużyny, które zdobyły największą ilość punktów zostaną dodatkowo wyróżnione certyfikatem za zajęcie I, II, i III miejsca.
Zadania i warsztaty są realizowane przez dwa dni i składają się z tzw. konkurencji nocnej oraz dziennej. Seminaria naukowe realizowane są w pierwszym dniu zawodów ratowniczych. Za uczestnictwo w seminariach i warsztatach uczestnicy otrzymują certyfikat. Za konkurencje medyczno-praktyczne wszyscy uczestnicy otrzymują certyfikat poświadczający wzięcie udziału w zadaniach praktycznych.