Trwa kolejna edycja anonimowego badania Barometru Satysfakcji Studenckiej. Celem akcji jest poznanie opinii studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego na temat różnych aspektów studiowania. Zebrane opinie pozwolą zidentyfikować problemy, z jakimi spotykają się studenci, wskazać sprawy wymagające zmiany oraz te zapewniające wysoką jakość studiowania na UJ.
Badanie realizowane jest raz w roku akademickim, na przełomie kwietnia i maja i odbywa się za pośrednictwem ankiety elektronicznej (poza systemem USOSweb). Zawarte w szczegółowym kwestionariuszu pytania dotyczą zarówno kwestii ogólnouniwersyteckich (m.in. bezpieczeństwa, procedur administracyjnych, warunków w domach studenckich), jak też specyficznych dla konkretnej jednostki (m.in. tygodniowego rozkładu zajęć, czy np. oceny działań podejmowanych przez dyrektora ds. studenckich). W akcji mogą uczestniczyć wszyscy studenci, w tym doktoranci oraz słuchacze studiów podyplomowych UJ.
Dzięki otrzymanym opiniom, postanowiono skrócić ankietę. Moduł dotyczący bezpieczeństwa i poczucia dyskryminacji będzie odtąd osobną ankietą.
Pytania i Odpowiedzi:
P: Czy ankiety są anonimowe?
O: Tak, co prawda lista respondentów jest pobierana z bazy USOSa, ale jest pobierany tylko adres e-mail bez danych osobowych.
P: Czemu niektóre pytania nie mogą się wyświetlać na jednej stronie?
O: Wynika to z ograniczeń technicznych oraz logiki przejść pomiędzy pytaniami. Przykładowo, żeby wyświetlić studentowi listę kierunków tylko i wyłącznie z jego wydziału, potrzebujemy uzyskać odpowiedzi w pytaniu dotyczącym wydziału, a narzędzie firmy IBM nie pozwala na dynamiczne filtrowanie odpowiedzi w obrębie jednej strony ankiety.
P: Czemu niektóre pytania otwarte są obowiązkowe a inne nie?
O: Wynika to z zakładanych celów ankiety. Bardzo zależy nam na uzyskaniu precyzyjnych i konkretnych informacji.