Agencja Badań Medycznych ogłosiła wyniki konkursu na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Wniosek przygotowany przez UJ CM zyskał największą liczbę punktów i finansowanie w wysokości blisko 12 mln złotych na utworzenie Jagiellońskiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.
Dofinansowanie przyznane przez ABM pozwoli na integrację działań uczelni z uniwersyteckimi podmiotami leczniczymi: Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie oraz Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie. Celem projektu jest utworzenie centrum, w ramach którego powołany zostanie inkubator projektów umożliwiający wykorzystanie potencjału badawczego uczelni i zintensyfikowanie badań o charakterze interdyscyplinarnym i translacyjnym. JCWBK stanie się punktem kontaktu i ośrodkiem kompleksowego wsparcia merytorycznego i organizacyjnego dla interesariuszy badań klinicznych (sponsorów i badaczy).
W ramach projektu planowana jest m.in. adaptacja oraz wyposażenie przyszłej siedziby JCWBK przy ul. Wielickiej 265 w Krakowie, wzmocnienie zasobów Szpitala Uniwersyteckiego oraz zakup systemów teleinformatycznych do obsługi badań klinicznych.
Dzięki powstaniu nowej jednostki uczelnia dołączy do Polskiej Sieci Badań Klinicznych, w której od roku 2023 pełniła rolę obserwatora. Funkcjonujące w sieci wspólne standardy i modele zarządzania mają uatrakcyjnić polski rynek badań klinicznym i zachęcić sponsorów do ich realizacji przede wszystkim w publicznych ośrodkach.
Realizacja zadania wpłynie na lepszy dostęp pacjentów do badań klinicznych w województwie małopolskim, w którym do tej pory nie ma ani jednego centrum wsparcia badań klinicznych. Co istotne, JCWBK stanowić będzie czwarte w Polsce centrum o profilu pediatrycznym.
Wniosek o dofinansowanie przygotowany został przez zespół JCWBK, w skład którego weszli: pracownicy UJ CM (Agnieszka Widawska, Marcin Piejko), Szpitala Uniwersyteckiego (Joanna Konopka) oraz Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala (Michał Kural). W pracach uczestniczyli również pracownicy administracyjni, techniczni i naukowi wymienionych jednostek akademickich i szpitalnych.
Nabór wniosków trwał od 18 lipca do 30 września 2024 r. W ramach konkursu złożonych zostało 16 wniosków, ostatecznie do finansowania wskazano 10 przedsięwzięć na łączną kwotę 162 675 628,52 zł.
Misją Polskiej Sieci Badań Klinicznych jest zapewnienie dostępu potrzebującym pacjentom do nowoczesnych form leczenia, poprawy stanu zdrowia i jakości życia z zachowaniem najwyższych światowych standardów bezpieczeństwa. Dzięki utworzeniu centrów polscy pacjenci zyskają szansę na udział w dużych międzynarodowych badaniach klinicznych oraz dostęp do najbardziej innowacyjnych potencjalnych terapii, bez konieczności opuszczania kraju.
Szczegółowe informacje o konkursie oraz pełna lista beneficjentów dostępna jest na stronie Agencji Badań Medycznych.