Kawiarnia społeczna „Zakręcony Pan Cogito” w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35 to wyjątkowe miejsce, w którym pracę znajdują osoby z niepełnosprawnością, po kryzysach psychicznych. To jedna z inicjatyw Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego im. prof. Antoniego Kępińskiego wspieranego przez UJ CM we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.
W kawiarni można posmakować tradycyjnych lokalnych wyrobów, napić się kawy, wspierając w ten sposób osoby chorujące psychicznie. To też kolejne miejsce do animacji różnorodnych działań społecznych prowadzonych przez organizacje pozarządowe Centrum we współpracy z Muzeum Historycznym Krakowa, takich jak spotkania grup wsparcia, pogadanki, wykłady otwarte czy warsztaty.
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego im. prof. Antoniego Kępińskiego zawiązane zostało pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim - Collegium Medicum, Szpitalem Uniwersyteckim, Stowarzyszeniem Rodzin „Zdrowie Psychiczne”, Stowarzyszeniem „Otwórzcie Drzwi” oraz Stowarzyszeniem na rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej.
Centrum prowadzi aktywną współpracę z wieloma polskimi i międzynarodowymi organizacjami oraz instytucjami pracującymi na rzecz osób chorujących psychicznie. Przykładem takiej współpracy – zawartej ponad 20 lata temu pomiędzy miastami bliźniaczymi Krakowem i Edynburgiem – jest projekt, wzorowany na podobnych rozwiązaniach stosowanych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech czy Holandii, stworzenia firmy społecznej Zakład Aktywności Zawodowej – Pensjonat i Restauracja „U Pana Cogito”.
Celem tej inicjatywy jest aktywizacja zawodowa i zwiększenie liczby miejsc pracy dla osób wykluczanych z rynku z powodu choroby psychicznej, na co dzień wspieranych przez trenerów pracy w treningu zawodowym i społecznym.
– Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami to szansa na zapewnienie im pracy, uzyskanie samodzielności finansowej czy podniesienie ich samooceny – mówi prof. Maciej Małecki, prorektor UJ ds. CM. – Projekty, które realizuje Centrum im. prof. Antoniego Kępińskiego, są niezwykle ważne, ponieważ przywracają osobom z niepełnosprawnościami wiarę w siebie, a także prowadzą do ograniczania ich marginalizacji i pokazują, że mogą być one pełnowartościowymi pracownikami, a ich niepełnosprawność nie jest przeszkodą w podjęciu zatrudnienia.
Dzięki społecznej i edukacyjnej inicjatywie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa obecnie poza – Pensjonatem i Restauracją „U Pana Cogito” na Bałuckiego 6 – działa od niedawna jego filia otwarta w krakowskim Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) kawiarnia społeczna „Zakręcony Pan Cogito”.