5 grudnia w trakcie uroczystego posiedzenia Senatu UJ w Collegium Maius tytuł doktora honoris causa najstarszej polskiej uczelni otrzymał niemiecki farmaceuta prof. Peter Kleinebudde, którego uhonorowano między innymi za wybitny dorobek naukowy i wdrożeniowy, w tym realizację nowatorskich przedsięwzięć w dziedzinie projektowania i wytwarzania stałych form leku o skuteczniejszym profilu działania.
Doktorat honoris causa to jedno z największych wyróżnień przyznawanych przez Uniwersytet Jagielloński. Zwyczaj jego nadawania sięga 1815 roku, kiedy to Uniwersytet wystąpił do Dyrekcji Edukacji Narodowej o uprawnienia do "dawania zaszczytu doktoratu mężom, którzy w świecie literackim wsławili się przez pisma swoje uczone i pożyteczne, które to dyplomata nazywają honorifica, dla rozróżnienia ich od tych, które drogą zwyczajną udzielane bywają".
Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowił przyznać ten zaszczytny tytuł prof. Peterowi Kleinebudde 30 października 2024 r. na wniosek Rady Wydziału Farmaceutycznego UJ CM. Naukowca uhonorowano za jego wybitny dorobek naukowy i aplikacyjny wyrażający się licznymi pracami naukowymi oraz patentami stanowiącymi innowacyjny i twórczy wkład w nauki farmaceutyczne, a także kształtowanie perspektyw badawczych i realizację nowatorskich projektów we współpracy z licznymi ośrodkami akademickimi i podmiotami gospodarczymi w obszarze projektowania i wytwarzania stałych form leku o skuteczniejszym profilu działania. Doceniono również zasługi prof. Kleinebudde w zakresie prowadzenia i rozwijania aktywności na płaszczyźnie międzynarodowej w zakresie badań naukowych oraz kształcenia kadry naukowej, jak również jego aktywną działalność w gremiach międzynarodowych odpowiedzialnych za jakość i bezpieczeństwo produktów leczniczych.
Drogę naukową i zasługi prof. Kleinebudde przedstawiła w laudacji prof. Renata Jachowicz z Wydziału Farmaceutycznego UJ CM. Jako absolwent uniwersytetów w Ratyzbonie i w Hamburgu, doktorat i habilitację zdobył na Uniwersytecie Chrystiana Albrechta w Kilonii. Następnie realizował prace badawcze na uniwersytetach w Halle i Wittenberdze oraz w Dusseldorfie.
- Swoje badania ukierunkował na poszukiwanie sposobu zwiększania skuteczności i bezpieczeństwa działania zarówno preparatów w formie monolitycznych tabletek o zróżnicowanej strukturze, jak również form wielokompartmentowych zyskujących znaczenie zwłaszcza w terapii pediatrycznej i geriatrycznej, określanych mianem "przyjaznych dla pacjenta" ze względu na łatwość aplikacji. Jego praca inspiruje współczesne kierunki badań, także w aspekcie spersonalizowanej terapii, czy chorób rzadkich – powiedziała prof. Jachowicz, podkreślając przy tym między innymi, że jego pracę badawczą wyróżnia zwłaszcza „dogłębna analiza mająca na celu zrozumienie i wyjaśnienie procesów zachodzących podczas wytwarzania stałych form leku przy użyciu różnych urządzeń technologicznych”.
Laudatorka zwróciła również uwagę na osiągnięcia uhonorowanego w dziedzinie współpracy z przemysłem, umożliwiającej praktyczne zastosowanie wiedzy zdobytej w wyniku badań. Poskutkowała ona między innymi przyznaniem dziesięciu patentów oraz uzyskaniem licznych wdrożeń nowych technologii do praktyki przemysłowej.
W laudacji podkreślony został także międzynarodowy wymiar działalności prof. Kleinebudde, przejawiającej się między innymi w jego aktywnym członkostwie w europejskich gremiach odpowiedzialnych za jakość oraz bezpieczeństwo stosowania leków. Jako ekspert Europejskiej Agencji Leków znacząco przyczynił się on do wprowadzenia "Regulacji Pediatrycznej", przyjętej przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej w 2007 roku, uznawanej za przełomowy akt rangi unijnej w zakresie leku pediatrycznego. Na uwagę zasługuje również aktywność uhonorowanego w zespołach wydawniczych światowych czasopism z dziedziny nauk farmaceutycznych oraz w wielu międzynarodowych towarzystwach naukowych. W kontekście nadanego tytułu nie sposób było nie wspomnieć o wieloletniej współpracy uczonego z Uniwersytetem Jagiellońskim w postaci wspólnych projektów badawczych, publikacji, udziale w konferencjach naukowych, stażach pracowników naukowych, a także pomocą w formie szeroko pojętego doradztwa.
Wyrażając wielką wdzięczność za zasługi prof. Kleinebudde, laudatorka podkreśliła także jego szczególne cechy osobiste. - W bogatym wachlarzu podejmowanych zadań badawczych, organizacyjnych i dydaktycznych dostrzegamy pana profesora nie tylko jako osobę niezwykłych umiejętności i wiedzy, lecz nade wszystko ujmującego życzliwością i bezpośredniością przyjaciela, bezgranicznie oddanego pasji naukowej – podkreśliła prof. Jachowicz.
W swoim wystąpieniu prof. Kleinebudde wyraził wdzięczność za przyznanie honorowego tytułu, podkreślając, że czuje się zaszczycony dołączeniem do grona, w którym znajdują się między innymi niezwykle ceniony przez niego pisarz Stanisław Lem, papież Jan Paweł II, czy też liczni laureaci Nagrody Nobla. Zwrócił także uwagę na specyfikę swojej dziedziny, technologii farmaceutycznej, która zajmuje się sposobem dostarczania leku do organizmu pacjenta, pozostając niejako w cieniu farmacji rozumianej często w powszechnym odbiorze jedynie jako poszukiwanie remediów na poszczególne choroby.