Prof. Grażyna Jasieńska dołączyła do grona członków krajowych korespondentów Polskiej Akademii Umiejętności. W Uniwersytecie Jagiellońskim – Collegium Medicum kieruje Zakładem Zdrowia i Środowiska w Instytucie Zdrowia Publicznego na Wydziale Nauk o Zdrowiu.
Prof. Grażyna Jasieńska została członkiem Wydziału IV Przyrodniczego Polskiej Akademii Umiejętności. Wydział ten skupia przedstawicieli nauk biologicznych, rolniczych, leśnych, weterynaryjnych oraz nauk o Ziemi.
Prof. Grażyna Jasieńska otrzymała tytuł magistra i doktora antropologii biologicznej na Uniwersytecie Harvarda oraz magistra biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1997-1998 odbyła staż po-doktorski na Uniwersytecie Harvarda, a w latach 2005-2006 była stypendystką w Radcliffe Institute for Advanced Studies (Harvard University). Zajmuje się biologią człowieka, a jej zainteresowania badawcze obejmują ekologię reprodukcyjną człowieka, płodność, zdrowie uchodźców, oraz zastosowania biologii ewolucyjnej w zdrowiu publicznym. Jest autorką książki „The Fragile Wisdom: An Evolutionary View on Women's Biology and Health” wydanej przez Harvard University Press. Założyła „Mogielica Human Ecology Study Site” w Beskidzie Wyspowym, gdzie jej zespół prowadzi długoterminowe projekty badawcze dotyczące płodności i zdrowia. Była zaangażowana w powstanie serii artykułów w Lancet dotyczącej ewolucyjnego podejścia do zdrowia publicznego, tematu, który po raz pierwszy został podjęty przez jedno z najbardziej prestiżowych czasopism medycznych. Jej prace były publikowane m.in. w Lancet, PNAS, Proceedings of the Royal Society, Biological Reviews, American Journal of Human Biology. W roku 2021, 2022 i 2023 była na liście 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie opracowanej przez Uniwersytet Stanforda. W roku 2024 otrzymała nagrodę Rektora UJ „Laur Jagielloński”. Wielokrotnie otrzymywała nagrody UJ za osiągnięcia naukowe. Jest założycielką i prezeską Fundacji Zdrowia Publicznego Salus Publica, która wspiera badania i dąży do poprawy jakości życia w społecznościach wiejskich. Pracuje w radach redakcyjnych kilku międzynarodowych czasopism, w zarządzie International Society for Evolutionary Medicine and Public Health, oraz jako ekspertka Komisji Europejskiej w ewaluacjach projektów badawczych. Była promotorką ponad 100 prac licencjackich i magisterskich, 7 prac doktorskich oraz opiekunem naukowym 2 staży po-doktorskich. Pracowała w komisjach doktorskich w Polsce i w USA. Wielokrotnie recenzowała prace doktorskie i wnioski awansowe z krajowych i zagranicznych uniwersytetów. Jest członkinią Rady Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. Kierowała licznymi projektami naukowymi finansowanymi z NCN, NAWA i MNiSW.