Prezes Rady Ministrów uhonorował wybitnych naukowców i artystów. Nagrodę w kategorii wysoko ocenione osiągnięcia naukowe będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego otrzymała dr hab. Monika Marcinkowska z Katedry Chemii Farmaceutycznej Wydziału Farmaceutycznego, p.o. zastępczyni dyrektora ds. naukowych Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem UJ CM.
Nagrodę Prezesa Rady Ministrów 2024 przyznano za pracę "Nowe kierunki poszukiwania efektywnej terapii schorzeń OUN opartej na modulacji funkcji receptorów GABA-A". Badaczka zidentyfikowała ligandy receptorów α1-GABA-A, które wykazały istotną efektywność w modulowaniu psychoz w badaniach przedklinicznych, co pozwoliło na zdefiniowanie subpopulacji receptorów α1-GABA-A jako innowacyjnego celu molekularnego dla rozwoju nowej generacji atypowych leków przeciwpsychotycznych. Prezentowane wyniki stanowiły pierwsze na świecie doniesienia o takim charakterze.
Dr hab. Monika Marcinkowska jest absolwentką Wydziału Farmaceutycznego UJ CM. Tytuł doktora uzyskała na Politechnice Mediolańskiej w 2009 roku. Uczestniczyła w krótko- i długoterminowych stażach naukowych w zagranicznych ośrodkach (3-letnie studia doktoranckie na Politechnice w Mediolanie, 6-miesięczne stypendium Erasmus na Uniwersytecie w Utrechcie oraz 5-miesięczny pobyt na Uniwersytecie w Walencji). Jej prace naukowe dotyczą szeroko pojętych badań nad poszukiwaniem nowych cząsteczek biologicznie aktywnych z myślą o uzyskaniu nowych kandydatów na leki, które poprzez oddziaływanie z celami biologicznymi ściśle związanymi z patologią schorzeń mają szansę na wysoką skuteczność terapeutyczną. Jest współtwórczynią 5 zgłoszeń patentowych oraz jednego patentu z zakresu poszukiwania oryginalnych cząsteczek biologicznie aktywnych, które powstały w ramach współpracy z firmą farmaceutyczną Adamed. Kierowała trzema projektami badawczymi finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki (Sonata, Sonata Bis) i Fundację na rzecz Nauki Polskiej (Inter).
Laureatka za działalność naukową została wielokrotnie wyróżniona przez krajowe i międzynarodowe nagrody za dorobek publikacyjny, ustne prezentacje na konferencjach międzynarodowych, wyróżnienia pracy magisterskiej i doktorskiej, Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju oraz nagrodę za prezentację ustną Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Od roku 2018 roku była zaangażowana w tworzenie koncepcji merytorycznej Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem (CDT-CARD) w UJ CM, współtworząc wniosek o wpis CDT-CARD do Polskiej Mapy Infrastruktury Badawczej. Od 2024 roku pełni obowiązki zastępczyni dyrektora ds. naukowych CDT-CARD.
Nagrody Prezesa Rady Ministrów przyznawane są od 1994 roku. Premier może przyznać w danym roku nie więcej niż 45 nagród, w tym maksymalnie 25 za rozprawy doktorskie, dziesięć za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego i tyle samo za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej lub działalności wdrożeniowej. W tym roku wyróżniono 43 osoby, w tym dwie osoby z Politechniki Wrocławskiej.