Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej (UCRP) zdobyło pierwsze miejsce w konkursie "Zdrowa Przyszłość - Inspiracje 2024". - To wyjątkowe wyróżnienie świadczy o naszej misji, zaangażowaniu oraz dążeniu do wprowadzenia nowoczesnych technologii, które w realny sposób poprawiają jakość życia i zdrowie dzieci - podkreślił z dumą na swojej stronie Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie (USDK).
Konkurs "Zdrowa Przyszłość - Inspiracje 2024" ma na celu promowanie innowacyjnych działań w ochronie zdrowia i podkreślanie postępów, jakie dzięki współpracy wielu specjalistów oraz instytucji są osiągane w polskich szpitalach. Nagroda jest szczególnie ważna, ponieważ o przyznaniu wyróżnień decyduje kapituła składająca się z doświadczonych praktyków ochrony zdrowia, w tym dyrektorów czołowych polskich szpitali oraz laureatów z lat ubiegłych. UCRP nagrodzono w kategorii nowatorskie produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia i dostęp do usług.
UCRP jest jedynym w Polsce ośrodkiem pediatrycznej robotyki chirurgicznej, prowadzącym jednocześnie leczenie kliniczne oraz działalność naukowo-dydaktyczną. Wykonywane w nim są zabiegi rekonstrukcji wad wrodzonych i chorób nabytych z zakresu urologii i szeroko pojętej chirurgii, a w przyszłości także operacji onkologicznych. W UCRP prowadzone są także interdyscyplinarne zadania badawcze, unikatowe w skali kraju, a także zajęcia dydaktyczne dla studentów kierunków medycznych z wykorzystaniem modułu symulacji robotycznych oraz wirtualnej rzeczywistości. Ich celem jest zapoznania studentów z nowoczesnymi technologiami i podniesienie jakości kształcenia na Uniwersytecie Jagiellońskim. UCRP jest częścią Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Robotycznej - wspólnego projektu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szpitala Uniwersyteckiego i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Centrum dysponuje najnowocześniejszym systemem robotycznym wraz z symulatorem robota chirurgicznego, a jego pracą kieruje prof. Rafał Chrzan, doświadczony urolog dziecięcy, wykładowca w renomowanych ośrodkach europejskich. Zespół UCRP liczy kilkanaście osób - chirurgów i urologów dziecięcych, anestezjologów oraz pielęgniarek przeszkolonych w obsłudze robota.
"Dzięki wykorzystaniu robotyki w chirurgii pediatrycznej możemy oferować młodym pacjentom mniej inwazyjne metody leczenia, co przekłada się na ich szybszy powrót do zdrowia, mniejsze ryzyko powikłań oraz ogólną poprawę jakości życia. Jest to ogromny postęp w polskiej ochronie zdrowia, który otwiera nowe możliwości leczenia najmłodszych pacjentów" - czytamy na stronie internetowej USDK.