W Pracowni Badań nad Starzejącym się Społeczeństwem UJ CM, gdzie realizowany jest międzynarodowy projekt EU Navigate skierowany do seniorów, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową lub są w trakcie leczenia onkologicznego, powstał internetowy informator pozwalający wyszukać m.in. placówki medyczne, apteki czy miejsca, gdzie oferowana jest pomoc społeczna lub zajęcia edukacyjne dla seniorów dostępne na terenie Krakowa. Baza danych – opracowana z myślą o osobach starszych i ich opiekunach – może służyć każdemu użytkownikowi internetu.
Od 2022 roku zespół Pracowni działającej przy Zakładzie Socjologii Medycyny w Katedrze Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej realizuje międzynarodowy projekt EU Navigate pod kierunkiem prof. Katarzyny Szczerbińskiej.
Program skierowany jest do osób powyżej 70. roku życia, które otrzymały diagnozę choroby nowotworowej lub są w trakcie leczenia onkologicznego, mieszkają w Krakowie lub w Wieliczce i nie przebywają na stałe w szpitalu, hospicjum czy domu pomocy społecznej. Projekt zapewnia nieodpłatną, roczną pomoc nawigatora, czyli osoby, która wspiera pacjenta i jego rodzinę w poruszaniu się po systemie ochrony zdrowia, pomocy społecznej i organizacjach społecznych poprzez przekazywanie informacji na temat dostępnych usług czy możliwości pozyskania potrzebnego sprzętu. Nawigator jest także przygotowany do udzielania wsparcia emocjonalnego, tak istotnego w okresie diagnozy i leczenia, oraz do przywracania poczucia sprawczości osobom chorującym.
W ramach działań projektu EU Navigate Pracownia Badań nad Starzejącym się Społeczeństwem stworzyła internetowy informator zawierający wykaz instytucji, miejsc i usług dostępnych na terenie poszczególnych dzielnic Krakowa. Opracowana baza danych powstała z myślą o osobach starszych i ich opiekunach, ale mogą z niej korzystać wszyscy zainteresowani.
Informator pozwala wyszukać m.in. apteki i sklepy zielarskie, punkty gastronomiczne, instytucje kultury, miejsca, w których seniorzy mogą uzyskać pomoc prawną czy społeczną, urzędy, placówki medyczne i wiele innych.
– Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas narzędzie ułatwi wyszukiwanie potrzebnych informacji oraz korzystanie z różnorodnych możliwości, jakie oferuje Kraków – mówią członkowie zespołu. I dodają: – Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej naszej pracowni - pbss.cm-uj.krakow.pl, gdzie znajduje się informator, ale gdzie również można znaleźć więcej informacji o naszej działalności.
Projekt EU Navigate realizowany jest we współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii, Szpitalem Uniwersyteckim oraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Krakowie. Konsorcjum projektu zrzesza 11 instytucji z 7 różnych krajów (Belgia, Holandia, Irlandia, Kanada, Polska, Portugalia, Włochy). Będzie realizowany do sierpnia 2027 roku.
Informator o świadczeniach w Krakowie >> LINK