9 października w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Narodowego Centrum Nauki. Jednym z trzech laureatów został prof. Marcin Magierowski z Wydziału Lekarskiego UJ CM, którego kapituła konkursowa nagrodziła za badania nad tlenkiem węgla i siarkowodorem jako kluczowymi przekaźnikami sygnałowymi w patogenezie i farmakologii zmian w obrębie przewodu pokarmowego. To pierwsza w historii Nagroda NCN dla naukowca z Collegium Medicum UJ.
Nagroda NCN to prestiżowe wyróżnienie dla badaczek i badaczy młodszego pokolenia pracujących w polskich ośrodkach naukowych. Przyznawana jest od 2013 roku w 3 grupach dyscyplin. Kandydaci do nagrody muszą mieć znaczące osiągnięcia naukowe, udokumentowane publikacjami afiliowanymi w polskiej instytucji naukowej. W tym roku wpłynęły 183 wnioski, obejmujące 150 nazwisk. W naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce rywalizowało 51 badaczy, w naukach ścisłych i technicznych - 57, a w naukach o życiu 42.
Prof. Marcin Magierowski, laureat nagrody w grupie nauk o życiu, na co dzień kieruje Pracownią Inżynierii Komórkowej i Diagnostyki Izotopowej w Katedrze Fizjologii Wydziału Lekarskiego UJ CM, gdzie prowadzi multidyscyplinarne badania z zakresu biomedycyny. Głównym przedmiotem jego pracy badawczej jest dobroczynne działanie molekuł kojarzonych jako szkodliwe dla życia.
Tlenek węgla i siarkowodór są naturalnymi trującymi gazami, ale równocześnie odkryto, że są produkowane przez nasze komórki i regulują wiele procesów molekularnych kluczowych dla zachowania funkcji życiowych. – Staram się zrozumieć i opisać te fundamentalne procesy, których zaburzenia prowadzą między innymi do wielu patologii układu pokarmowego – wyjaśnia prof. Magierowski. – Pracując z chemikami lekowymi z USA, Kanady i Wielkiej Brytanii weryfikujemy też, czy nowe substancje uwalniające te cząsteczki mają działanie terapeutyczne.
Naukowiec podkreśla, że wpływ na jego pracę ma zaangażowanie całego interdysycyplinarnego zespołu, którym kieruje: Nagroda NCN może być „motywacyjną dźwignią” dla całej mojej grupy badawczej, bo w tej branży to dobra praca zespołowa determinuje sukcesy. Na filmie prezentującym sylwetki laureatów występuje w otoczeniu współpracowników oraz rodziny. – Jako świadomy ojciec czwórki dzieci stwierdzam, że to najlepszy leadership training, owocujący też poza domem. To taki alegoryczny płomień, co spala, bo jest wysiłek i trud, ale nie wypala, bo przynosi spełnienie i rozwój – mówi.
Marcin Magierowski jest kierownikiem grantów NCN oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Międzynarodowe doświadczenie badawcze zdobywał m.in. na uczelniach w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Holandii i Kanadzie. W kadencji 2020-2024 był członkiem Akademii Młodych Uczonych PAN.
Za osiągnięcia naukowe otrzymał m.in. stypendium Start FNP i stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców, a także wyróżnienie od American Gastroenterological Association. W połowie października, w trakcie największego kongresu gastroenterologów UEG Week 2024, który odbędzie się w Wiedniu prof. Magierowski odbierze Rising Star Awards 2024, nagrodę przyznawaną przez Europejską Unię Gastroenterologiczną (United European Gastroenterology, UEG) dla najwybitniejszych naukowców i klinicystów młodego pokolenia.
W listopadzie i grudniu – jako jeden z laureatów Nagrody NCN – prof. Magierowski przedstawi wykład popularnonaukowy na kanale Copernicus, we wspólnym cyklu Narodowego Centrum Nauki i Copernicus Center.
Więcej o Nagrodzie NCN na stronie ncn.gov.pl
***
Prof. Marcin Magierowski o prowadzonych przez siebie badaniach i znaczeniu, jakie ma dla niego otrzymanie Nagrody NCN w wywiadach dla Radia Kraków i Forum Akademickiego.
Krótki film o laureacie przygotowany przez Narodowe Centrum Nauki >> LINK
Relacja z gali wręczenia nagród >> LINK