Społeczność akademicka UJ i UJ CM z troską i uwagą obserwuje katastrofalną sytuację spowodowaną powodziami przechodzącymi w ostatnich dniach w Polsce południowej i południowo-zachodniej. Mając na względzie niezwykle trudną sytuację materialną mieszkańców tych części kraju, władze UJ i UJ CM zadecydowały o podjęciu działań pomocowych adresowanych do studentów i doktorantów dotkniętych przez stan klęski żywiołowej.
– Wrażliwość na krzywdę i ludzkie cierpienie nie pozwala Władzom Uniwersytetu Jagiellońskiego w zaistniałych, dramatycznych okolicznościach stać bezczynnie. Wiemy, że wielu członków naszej Wspólnoty pochodzi z terenów zniszczonych przez powódź lub ma tam bliskich, którzy w mgnieniu oka utracili w kataklizmie dobytek całego życia. Dlatego też postanowiliśmy przygotować pakiet pomocowy dla studentów i doktorantów, który w tym arcytrudnym czasie może być dla nich wsparciem – powiedział Rektor UJ, prof. Piotr Jedynak.
Władze Collegium Medicum UJ zdecydowały o wdrożeniu analogicznego pakietu dla osób studiujących oraz doktorantów na jego trzech wydziałach.
Pomoc materialna dla studentów:
1. Zapomoga
Studenci, którzy w wyniku powodzi znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji życiowej, mogą ubiegać się o zapomogę z Funduszu Stypendialnego w maksymalnej wysokości 7 tys. zł. Zapomoga jest jednorazowym świadczeniem pieniężnym; można ją otrzymać maksymalnie 2 razy w roku akademickim. Pierwsze wypłaty zaplanowane są na początek października br.
Jak ubiegać się o zapomogę?
Wniosek o zapomogę należy złożyć za pomocą formularza w systemie USOSweb. Należy w nim wybrać zakładkę Dla wszystkich → Wnioski → Wniosek o zapomogę w roku akademickim 2024/2025 (bez Collegium Medicum) lub Wniosek o zapomogę, rok akademicki 2024/2025 (tylko Collegium Medicum).
Po zarejestrowaniu formularza należy go wydrukować, podpisać i złożyć osobiście lub wysłać w formie listu poleconego do właściwego dla swojego wydziału koordynatora ds. stypendialnych w Dziale Spraw Stypendialnych (Centrum Wsparcia Dydaktyki, ul. Oleandry 2a) lub w odpowiednim Dziekanacie (dotyczy Collegium Medicum).
Szczegółowe informacje na temat zapomogi znajdują się pod adresem: stypendia.uj.edu.pl
2. Stypendium socjalne
Studenci znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, w tym studenci z rodzin, w których utracono dochód z powodu powodzi, mogą ubiegać się o stypendium socjalne. Studenci na stałe zamieszkujący tereny objęte stanem klęski żywiołowej mogą ubiegać się o przyznanie stypendium socjalnego w zwiększonej wysokości. Od 1 października br. próg dochodowy wzrasta do 1570,50 zł. Stypendium socjalne przyznawane jest na jeden semestr (zimowy) i wypłacane co miesiąc. Aby otrzymać stypendium socjalne w kolejnym semestrze (letnim) należy ponownie złożyć wniosek.
Jak ubiegać się o stypendium socjalne?
Wniosek o stypendium socjalne należy złożyć za pomocą formularza w systemie USOSweb. Należy w nim wybrać zakładkę Dla wszystkich → Wnioski → Wniosek o stypendium socjalne na semestr zimowy 2024/2025 (bez Collegium Medicum) lub Wniosek o stypendium socjalne, semestr zimowy 2024/2025 (tylko Collegium Medicum).
Po zarejestrowaniu formularza należy go wydrukować, podpisać i złożyć osobiście lub wysłać w formie listu poleconego do właściwego dla swojego wydziału koordynatora ds. stypendialnych w Dziale Spraw Stypendialnych (Centrum Wsparcia Dydaktyki, ul. Oleandry 2a) lub w odpowiednim Dziekanacie (dotyczy Collegium Medicum).
Szczegółowe informacje na temat stypendium socjalnego i stypendium socjalnego w zwiększonej wysokości znajdują się pod adresem: stypendia.uj.edu.pl
3. Zwolnienie z opłat za usługi edukacyjne
Student, który z przyczyn losowych znalazł się po rozpoczęciu studiów w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej, może ubiegać się o całkowite lub częściowe zwolnienie z opłat za usługi edukacyjne (w tym opłaty za kształcenie – tzw. czesne i opłaty za powtarzanie zajęć) oraz o rozłożenie na raty lub przedłużenie terminu wniesienia tych opłat. Student powinien złożyć wniosek do dziekana swojego macierzystego wydziału.
W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod adresem: ksztalcenie@uj.edu.pl lub pod numerem telefonu: 12 663 26 52 lub 12 663 26 51, w przypadku Collegium Medicum prosimy o kontakt pod adresem dydaktyka.kariery@cm-uj.krakow.pl lub pod numerem telefonu 12 422 42 48 lub 12 421 19 94.
II. Pomoc materialna z Funduszu wsparcia dla studentów i doktorantów UJ
Studenci niespełniający kryteriów formalnych do ubiegania się o zapomogę z Funduszu Stypendialnego oraz doktoranci będą mogli ubiegać się o przyznanie jednorazowej zapomogi z Funduszu wsparcia dla studentów i doktorantów.
Jak będzie można ubiegać się o zapomogę?
Wniosek o zapomogę należy złożyć za pomogą formularza w systemie USOSweb, Należy w nim wybrać zakładkę Dla wszystkich → Wnioski → Zapomoga z Funduszu wsparcia dla studentów i doktorantów na rok akademicki 2024/2025. Nie ma konieczności dostarczania wniosku w wersji papierowej.
Szczegółowe informacje na temat zapomogi z funduszu wsparcia znajdują się pod adresem: stypendia.uj.edu.pl
III. Pomoc w procesie studiowania
Studenci, którzy ze względu na skutki powodzi będą mieli trudności z rozpoczęciem nauki 1 października br. lub nie zdołają z tego powodu podejść do egzaminów w czasie trwającej obecnie sesji poprawkowej, mogą skorzystać z urlopu dziekańskiego lub studenckiego, a także z możliwości usprawiedliwienia nieobecności na egzaminie przeprowadzanym w trakcie bieżącej sesji poprawkowej.
IV. Pomoc psychologiczna dla studentów i doktorantów UJ
Studencki Ośrodek Wsparcia i Adaptacji SOWA pozostaje do dyspozycji studentów i doktorantów potrzebujących porad i wsparcia psychologicznego. Pomoc udzielana jest na dyżurach stacjonarnych, telefonicznie lub przez aplikację MS Teams.
Rozmowa z psychologiem może być przeprowadzona zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Godziny, numery telefonów oraz adresy kontaktowe znajdziecie pod adresem: sowa.uj.edu.pl
V. Pomoc dla poszkodowanych – zbiórka darów
Władze UJ i UJ CM zachęcają do włączenia się w zbiórkę dla ofiar powodzi organizowaną przez miasto Kraków. Obecnie najbardziej potrzebne są produkty takie jak: artykuły żywnościowe z długim terminem przydatności do spożycia, woda pitna, środki higieniczne, odzież, koce, śpiwory, łopaty, taczki, gumowce, agregaty prądotwórcze. Osoby, które chcą się włączyć w zbiórkę, mogą przynosić wodę, żywność i środki czystości do magazynów w siedzibie straży miejskiej przy al. Jana Pawła II 188 (wjazd od ul. Śliwkowej). Magazyn będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–20.00, w weekend w godz. 9.00–18.00.
Informacje o dodatkowych miejscach zbiórek można znaleźć na stronie: www.krakow.pl