Narodowe Centrum Nauki (NCN) przedstawiło 3. listę nagrodzonych działań wyłonionych spośród wniosków złożonych w kwietniu br. W grupie osób, które otrzymają grant w konkursie MINIATURA 3 jest dr Marek Szlósarczyk z Zakład Analityki Farmaceutycznej UJ CM.
Celem konkursu MINIATURA jest wspieranie działań naukowych, które mają przygotować do przyszłego projektu badawczego, który weźmie udział w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych oraz międzynarodowych. W trakcie trwania 8. edycji konkursu można uzyskać finansowanie w wysokości od 5 do 50 tys. zł na realizację działania naukowego, które potrwa nie dłużej niż 12 miesięcy.
W konkursie o finansowanie badań wstępnych lub pilotażowych, kwerend, staży naukowych, wyjazdów badawczych i konsultacyjnych mogą wziąć udział naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora nie wcześniej niż 1 stycznia 2012 r, którzy nie kierowali i nie kierują realizacją projektów badawczych finansowanych ze środków NCN. Badacze starający się o środki z konkursu MINIATURA muszą posiadać w swoim dorobku naukowym co najmniej jedną opublikowaną pracę lub co najmniej jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe. Nie mogą być laureatami konkursów na stypendia doktorskie ETIUDA lub staże finansowane ze środków NCN, a także nie mogą być wnioskodawcami, kierownikami projektów ani kandydatami na staż we wnioskach złożonych lub zakwalifikowanych do finansowania w innym konkursie NCN.
Dr Marek Szlósarczyk jest adiunktem w Katedrze Chemii Nieorganicznej i Analityki Farmaceutycznej na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM. W ramach projektu zatytułowanego "Ocena zawartości wybranych dodatków do żywności w gotowych produktach spożywczych przy zastosowaniu woltamperometrycznych metod detekcji" zajmie się opracowaniem nowych rozwiązań metodyczno-konstrukcyjnych do wykrywania błękitu brylantynowego FCF (E-133) oraz tartrazyny (E-102), stosowanych jako dodatki do produktów spożywczych, pomimo tego że mogą wykazywać szkodliwy wpływ na organizm ludzki. W tym celu zostanie zastosowana woltamperometria stripingowa - jedna z bardzo czułych technik elektroanalitycznych przy wykorzystaniu czujników o podłożu stałym. Opracowana metoda posłuży do oznaczeń wybranych barwników w komercyjnych produktach spożywczych - napojach izotonicznych i alkoholowych, a także w suplementach diety. Uzyskane wyniki posłużą do oceny ryzyka oraz określenia bezpieczeństwa spożywania produktów zawierających wymienione barwniki. Ważnym aspektem badań jest wypełnienie luki oraz pogłębienie wiedzy na temat badanych barwników w aspekcie bezpieczeństwa ich stosowania w odpowiedzi na ich powszechną dostępność na rynku.
Na dwóch wcześniejszych listach rankingowych 8. edycji konkursu MINIATURA znalazło się dwóch badaczy UJ CM: dr Krzysztof Krawczyk z Wydziału Nauk o Zdrowiu i dr hab. Jacek Piątek z Wydziału Lekarskiego.