4 czerwca ruszyła rekrutacja na studia I stopnia oraz jednolite studia magisterskie i studia II stopnia na rok akademicki 2024/2025. Na najstarszej uczelni w Polsce czeka w tym roku blisko 16,5 tys. miejsc na 264 kierunkach, z czego 5 to nowości, w tym dietetyka kliniczna na Wydziale Lekarskim. Po trzech dniach chęć studiowania na najstarszej polskiej uczelni zadeklarowało pond 6 tysięcy osób.
Najważniejsze informacje dotyczące oferty dydaktycznej UJ i UJ CM oraz szczegóły dotyczące kryteriów przyjęć, wymaganych dokumentów i terminów przedstawili na konferencji prasowej rektor elekt prof. Piotr Jedynak, prorektor UJ ds. dydaktyki kadencji 2024-2028 prof. Paweł Laidler, kierownik Działu Rekrutacji na Studia UJ Kamil Gajęcki oraz dyrektor Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ Piotr Szumliński.
- Obecnie w szkolnictwie wyższym mamy do czynienia z różnymi wyzwaniami, między innymi z niżem demograficznym. Z satysfakcją musze odnotować, że w Uniwersytecie Jagiellońskim w ostatnich latach nie obserwujemy spadku liczby studentów. Jest to zasługa dobrej oferty dydaktycznej, ale również jej profesjonalnej prezentacji. Mamy świadomość, że nasza oferta musi być atrakcyjna dla młodych ludzi, którzy w inny sposób niż kiedyś chcą się z niż zapoznawać. Strona internetowa studia.uj.edu.pl, która przedstawia nasza ofertę cieszy się ogromnym zainteresowaniem, codziennie notując ok. 12 tysięcy odsłon – mówił prof. Piotr Jedynak.
W tym roku, podobnie jak w poprzednim, wśród kierunków, które cieszą sie największym zaointeresownaiem są: lekarski, psychologia (na Wydziale Filozoficznym), prawo, psychologia (na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej) oraz filologia angielska.
W tym roku w ofercie pojawiły się nowe kierunki studiów. I tak: Wydział Lekarski UJ CM proponuje unikalny w skali kraju kierunek dietetyka kliniczna. Program studiów łączy umiejętność krytycznej analizy dostępnej interdyscyplinarnej wiedzy naukowej z praktycznymi umiejętnościami, możliwymi do wykorzystania w terapeutycznym zespole. Dietetyk kliniczny jest ważnym członkiem zespołów podstawowej opieki zdrowotnej, powinien uczestniczyć w konsultacjach żywieniowych w szpitalu dla dzieci i dorosłych, a także stanowi wymaganego członka zespołów interdyscyplinarnych, zajmujących się kobietami z cukrzycą ciążową, pacjentów poddawanych chirurgicznemu leczeniu otyłości oraz pacjentów kardiologicznych. Dodatkowo, w ostatnich latach wzrasta udział dietetyków w ochronie zdrowia i ich uczestnictwo w zespołach wielospecjalistycznych, co bardzo często wymaga znajomości zasad leczenia żywieniowego.
Wśród nowości są również: sztuczna inteligencja na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz East European Studies: Languages and Discourses na Wydziale Filologicznym (studia stacjonarne I stopnia), a także analiza danych społecznych oraz pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną na Wydziale Filozoficznym (studia stacjonarne II stopnia).
Zakończenie tury podstawowej rekrutacji na studia jednolite magisterskie oraz pierwszego stopnia nastąpi 9 lipca. Podobnie jak w latach poprzednich uwzględniany będzie w niej tylko wynik z matury zdanej na poziomie rozszerzonym lub rozszerzonej dwujęzycznej. Minimalny próg punktowy to 40 pkt. na liście rankingowej, ale dla wielu studiów próg ten jest jednak zdecydowanie wyższy. 2,5 tysiąca miejsc przewidzianych jest dla kandydatów z zagranicy.
Pełna oferta dydaktyczna Uniwersytetu Jagiellońskiego na rok akademicki 2024/2025 jest dostępna na stronie studia.uj.edu.pl.
Wyniki rekrutacji kandydaci poznają 18 lipca (25 lipca w przypadku osób starających się o przyjęcie na studia II stopnia). W przypadku wolnych miejsc, rekrutacja przedłuży się do września.