16 maja rusza jubileuszowa, XX edycja Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. Na kampusach krakowskich uczelni odbywać się będą debaty, wykłady, warsztaty i prezentacje - w sumie ponad 300 wydarzeń. 18 maja na krakowskim Rynku odbędzie się finałowy koncert zespołów artystycznych krakowskich uczelni. Na dziedzińcu Collegium Nowodworskiego odbyło się spotkanie z mediami, w którym uczestniczyli przedstawiciele współorganizatorów festiwalu: uczelni, instytucji naukowych i urzędu miasta. W tym roku wydarzenie koordynuje Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum.
Zebranych przywitali wspólnie prof. Tomasz Grodzicki, prorektor UJ ds. CM i Katarzyna Wysocka, dyrektor Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji Urzędu Miasta Krakowa
Festiwal powraca w nowej odsłonie. Do tej pory wszystkie wydarzenia odbywały się w Rynku Głównym. W tym roku po raz pierwszy zapraszamy wszystkich zainteresowanych do uczelni, które organizować będą poszczególne warsztaty, wykłady, występy artystyczne. Program jest bardzo bogaty, wiele wydarzeń będzie ogólnodostępnych dla mieszkańców – powiedział prof. Grodzicki.
W ciągu trzech festiwalowych dni goście będą mogli odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne – naukowe laboratoria i warsztaty pracy uczonych i artystów na kampusach krakowskich uczelnii w siedzibach instytucji naukowych.
16 maja w Akademii Sztuk Teatralnych odbędzie się spektakl, który zainauguruje tegoroczny festiwal. „Pół żarciem, pół serio” – przedstawienie dyplomowe studentek i studentów IV roku Wydziału Aktorskiego specjalności wokalno-aktorskiej – rozpocznie się o godz. 18 na scenie przy ul. Straszewskiego 22.
17 i 18 maja w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym działać będzie Kawiarenka Naukowa, w której odbędą się debaty i wykłady na najbardziej aktualne i wzbudzające powszechne zainteresowanie tematy.
Eksperci z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej zaproponują dyskusję o historii Krakowa: o tym, kto był niemile widziany w mieście, którędy biegły ścieżki kryminalistów, o nędzy i bogactwie.
„Dialogi o AI: wizje przyszłości z perspektywy naukowej” to tytuł debaty, w której uczestniczyć będą naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum i Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica. Wspólnie szukać będą odpowiedzi na pytania o największe etyczne dylematy związane z rosnącą autonomią maszyn, najważniejsze technologiczne przełomy w AI, które już wkrótce mogą zmienić oblicze medycyny czy o implikacje AI dla przyszłości prywatności i bezpieczeństwa danych osobowych.
Zainteresowani sztuką z pewnością z ciekawością wysłuchają dyskusji specjalistów z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie o hiszpańskich twórcach literackich i teatralnych, będą też mogli obejrzeć pokaz prac cyklu digital art „Sonia” autorstwa Beatriz Morales Manzanaro.
Podczas debaty „Energetyka jądrowa »krakoskim« okiem” eksperci z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk rozmawiać będą o miejscu energetyki jądrowej w transformacji energetycznej.
Wyniki najnowszych badań naukowych dotyczących zdrowego żywienia przedstawią uczestnicy debaty zorganizowanej przez Uniwersytet Rolniczy. Wyjaśnienie kontrowersji i dostarczenie rzetelnej wiedzy z pewnością wpłynie na bardziej świadome decyzje dotyczące diety i zdrowia.
17 maja będzie można też wysłuchać trzech wykładów: „Fotografia jako medium sztuki i metoda terapii sztuką”, „Tradycyjne melodie kościelne z perspektywy akompaniamentu organowego” i „Kłokoczka południowa na Jurze Krakowsko Częstochowskiej”.
W trzecim dniu festiwalu na scenie pod Wieżą Ratuszową prezentować się będą uczelniane zespoły, orkiestry, chóry i grupy taneczne. Koncert poprzedzi symultana, podczas której mistrz szachowy będzie grał jednocześnie z wieloma przeciwnikami reprezentującymi krakowskie uczelnie.
Hasło tej edycji wydarzenia brzmi: „Kraków miastem nauki i sztuki”, a jej patronem jest prof. Marian Mięsowicz, jeden z najwybitniejszych polskich fizyków, mający ogromny wkład w integrację środowiska naukowego Krakowa.
Program festiwalu i rejestracja na stronie: fnis.krakow.pl
Na bieżąco informacje można również śledzić na festiwalowych mediach społecnościowych: Facebook, Instagram, YouTube
Szczegółowe informacje na temat wydarzeń organizowanych w UJ CM w ramach XX Festiwalu dostępne są na stronie festiwal.cm-uj.krakow.pl oraz w mediach społecznościowych Facebook, Instagram.