Po raz 23. wydawnictwo Termedia oraz redakcje "Menedżera Zdrowia"i "Kuriera Medycznego" wręczyły nagrody osobom i podmiotom szczególnie wyróżniającym się w polskiej medycynie. Wyróżnienie w kategorii Lider Roku 2023 w Ochronie Zdrowia - innowacyjny szpital otrzymała Klinika Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie pod kierownictwem dr. hab. Tomasza Mroczka, prof. UJ.
Uroczysta gala, która miała miejsce w Zamku Królewskim w Warszawie, była okazją do podziękowania i uznania dla tych, którzy poprzez swój profesjonalizm i innowacyjność zmieniają oblicze opieki zdrowotnej w Polsce. Takie nagrody nie tylko doceniają trudy ludzi medycyny, lecz także inspirują innych do podążania za ich przykładem, tworząc lepsze jutro dla wszystkich.
Nagrody w konkursie "Sukces Roku w Ochronie Zdrowia - Liderzy Medycyny" zostały przyznane w 7 kategoriach: Menedżer Roku 2023 w Ochronie Zdrowia - placówki publiczne, Menedżer Roku 2023 w Ochronie Zdrowia - placówki prywatne, Lider Roku 2023 w Ochronie Zdrowia - innowacyjny szpital, Lider Roku 2023 w Ochronie Zdrowia - zdrowie publiczne, Lider Roku 2023 w Ochronie Zdrowia - działalność edukacyjno-szkoleniowa, Lider Roku 2023 w Ochronie Zdrowia - działalność charytatywna oraz Lider Roku 2023 w Ochronie Zdrowia - media i public relations. Organizatorzy wręczyli także Nagrodę Specjalną - Ambasador Zdrowia.
Klinika Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie otrzymała wyróżnienie w kategorii Lider Roku 2023 w Ochronie Zdrowia - innowacyjny szpital. Jednostka zajmuje się leczeniem wrodzonych wad serca u dzieci i młodzieży z całej Polski i z zagranicy. Rocznie wykonuje się w niej ponad 400 operacji, w tym 300 w krążeniu pozaustrojowym. Specjalizuje się we wczesnych, noworodkowych korekcjach wad serca oraz etapowym leczeniu serca jednokomorowego. W swym dorobku posiada największą w Polsce i jedną z większych w Europie grupę dzieci z zespołem niedorozwoju lewego serca, które udało się uratować.
Zespół składa się z 5 kardiochirurgów dziecięcych, 3 rezydentów z kardiochirurgii, 3 anestezjologów, 2 kardiologów dziecięcych, 4 perfuzjonistów, 7 instrumentariuszek oraz 50 pielęgniarek. Wieloletnia współpraca tych wszystkich osób, zaowocowała stworzeniem prawdopodobnie najbardziej doświadczonej kadry w kraju, która zajmuje się leczeniem ciężkich wad serca u dzieci.
Klika Kardiochirurgii Dziecięcej jako ośrodek uniwersytecki prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz zajmuje się szkoleniem lekarzy specjalizujących się w zakresie kardiochirurgii. Od wielu lat organizuje warsztaty naukowe i konferencje, w których brali udział najwybitniejsi zachodni specjaliści z kardiochirurgii dziecięcej.
Fot. www.termedia.pl