Projekt dr inż. Klaudii Proniewskiej „Zaawansowana edukacja medyczna w rozszerzonej rzeczywistości (edu-XR)” otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu MNiSW (dawniej MEiN) „Nauka dla Społeczeństwa”. Jego celem jest stworzenie i wdrożenie innowacyjnej platformy szkoleniowo-certyfikacyjnej umożliwiającej lekarzom, studentom medycyny oraz innym zawodom medycznym zdobycie umiejętności i wiedzy z zakresu wykorzystania technologii XR w medycynie.
– Planujemy przygotować narzędzie edukacyjne oraz miejsce, w którym takie umiejętności zostaną zweryfikowane i udokumentowane, tj. Center of Excellence: Technologia 3D dla anatomii klinicznej, (ang. Center of Excellence: 3D Technology for Clinical Anatomy). Projekt obejmuje opracowanie wysokiej jakości kursów dotyczących segmentacji 3D organów i struktur anatomicznych, zaawansowanego obrazowania medycznego 3D oraz praktycznego zastosowania technologii XR w różnych dziedzinach medycyny, co ma na celu zwiększenie kompetencji cyfrowych i praktycznych umiejętności w tej dziedzinie – wyjaśnia dr inż. Klaudia Proniewska, zastępczyni dyrektora Centrum Medycyny Cyfrowej i Robotyki UJ CM.
Projekt koncentruje się na wprowadzeniu rozwiązań w dziedzinie edukacji medycznej, wykorzystując potencjał technologii XR (eng. extended reality). Jego głównym celem jest stworzenie i wdrożenie innowacyjnej platformy szkoleniowej i certyfikacyjnej, która umożliwi lekarzom, studentom medycyny oraz innym zawodom medycznym zdobycie umiejętności i wiedzy z zakresu wykorzystania technologii XR w medycynie.
Istotnym aspektem projektu jest również wspieranie procesów innowacyjności oraz komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych związanych z technologią XR w sektorze medycznym. Projekt przyczyni do rozwijania współpracy między podmiotami naukowymi, placówkami medycznymi oraz przedsiębiorstwami technologicznymi, co ma poszerzyć możliwości zastosowania technologii XR w medycynie.
Ważnym elementem jest wprowadzenie certyfikacji, która będzie uznawana w sektorze medycznym, co pozwoli na potwierdzenie kompetencji i umiejętności pracowników medycznych w zakresie wykorzystania technologii XR.
Projekt ma również na celu wzmocnienie pozycji instytucji naukowych i szkolnictwa wyższego w obszarze edukacji medycznej opartej na technologii XR. Zbudowanie sieci współpracy między uczestnikami projektu ma przyczynić się do wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie wykorzystania technologii XR w medycynie.
Projekt potrwa od 18 grudnia 2023 do 18 grudnia 2026.
Program MEiN „Nauka dla Społeczeństwa” działa od drugiej połowy 2021. W jego ramach dofinansowaniem w wysokości od 100 tys. do 2 mln zł mogą zostać objęte projekty stawiające na współpracę instytucji naukowych z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i otoczeniem gospodarczym.
Program obejmuje wsparcie finansowe projektów w trzech filarach:
Dofinansowaniem w wysokości od 100 tys. do 2 mln złotych mogą zostać objęte projekty podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki stawiające na współpracę instytucji naukowych z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i otoczeniem gospodarczym.
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (dawniej Ministra Edukacji i Nauki) w ramach Programu „Nauka dla Społeczeństwa II.