Prof. Anetta Undas z Wydziału Lekarskiego UJ CM została przyjęta w poczet członków Academia Europaea. Ta prestiżowa organizacja skupia ponad 5 tys. uczonych z różnych dziedzin. Profesor jest piątą przedstawicielką społeczności akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, która przystąpiła do tego gremium.
Academia Europaea została założona w 1988 roku z inicjatywy brytyjskiego Royal Society, najstarszego na świecie towarzystwa naukowego i Szwedzkiej Akademii Nauk. Jej siedziba mieści się w Londynie. Akademia zaprasza do swojego grona naukowców o wybitnych osiągnięciach. Zrzesza obecnie ponad 5 tys. specjalistów z medycyny, chemii, fizyki, matematyki, ekonomii, nauk humanistycznych i społecznych, w tym ponad 70 laureatów Nagrody Nobla. Jej celem jest rozwój i propagowanie doskonałości naukowej, promowanie badań interdyscyplinarnych i międzynarodowych we wszystkich dziedzinach nauki. W gronie tym jest ponad 100 Polaków. Wśród nich byli do tej pory prof. Stanisław Biernat z Wydziału Prawa i Administracji UJ, prof. Józef Dulak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, prof. Wojciech Czakon z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ i prof. Marek Sanak z Wydziału Lekarskiego UJ CM.
Prof. Anetta Undas jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Krakowie, lekarzem chorób wewnętrznych, specjalistką w zakresie diagnostyki i leczenia chorób zakrzepowo-zatorowych. Jest kierownikiem Zakładu Kardiochirurgii, Anestezjologii i Kardiologii Doświadczalnej Instytutu Kardiologii UJ CM oraz Pracowni Podejmowania Decyzji w Praktyce Klinicznej (EBM) II Katedry Chorób Wewnętrznych UJ CM. Ponadto kieruje Ośrodkiem Nowoczesnej Diagnostyki Laboratoryjnej w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie. Współpracuje z wieloma ośrodkami w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Jej zainteresowania naukowe dotyczą genetycznej i środowiskowej regulacji krzepnięcia krwi i miażdżycy na pograniczu nauk podstawowych i klinicznych. Zidentyfikowała nowy czynnik ryzyka tętniczych i żylnych epizodów zakrzepowo-zatorowych, tj. prozakrzepowe właściwości fibryny. Stworzyła unikatowy ośrodek badań nad fibryną. Charakteryzuje rzadkie trombofilie występujące w Polsce. Bada wpływ na krzepnięcie krwi chorób zapalnych i autoimmunologicznych oraz różnych leków, w tym leków obniżających stężenie cholesterolu, antykoagulantów, leków antyagregacyjnych. Autorka ponad 760 artykułów w czasopismach indeksowanych w Web of Science. Wypromowała kilkunastu doktorów nauk medycznych.