19 października w Urzędzie Miasta Krakowa po raz 4. przyznano tytuły Promotor Polski wyróżniającym się przedstawicielom Małopolski. W gronie laureatów znalazł się między innymi Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego UJ CM - pierwszy polski naukowiec, któremu przyznano tytuł profesora belwederskiego przed ukończeniem 30. roku życia.
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego "Teraz Polska" promuje ludzi i firmy, których osiągnięcia współtworzą pozytywny wizerunek naszego kraju. W tym celu w 2017 roku ustanowiono wyróżnienia Promotor Polski, wręczane podczas regionalnych kongresów i wydarzeń biznesowych, które służą promocji osób działających i odnoszących sukcesy w rodzimych regionach.
Podczas wczorajszej uroczystości wręczono 3 statuetki. Tytuły Promotora Polski w Małopolsce, oprócz prof. Mateusza Hołdy, przyznano Jakubowi Błaszczykowskiemu, byłemu piłkarzowi reprezentacji Polski, obecnie współwłaścicielowi Wisły Kraków i założycielowi Fundacji Ludzki Gest oraz krakowskiemu architektowi prof. Krzysztofowi Ingardenowi, który zaprojektował m.in. Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" (we współpracy z Aratą Isozaki), Centrum Kongresowe ICE, Małopolski Ogród Sztuki i Pawilon Wyspiańskiego.
- Profesor Mateusz Hołda jest Promotorem Polski, bowiem polską naukę i medycynę wynosi poza nasz kraj. Robi też jeszcze coś ważniejszego. Pokazuje, że młody wiek nie jest ograniczeniem. Jeżeli ktoś ma pasję i wielkie chęci, to może osiągnąć swoje cele. Młodzi ludzie mają szanse spełniać marzenia w kraju, a profesor jest tego najlepszym dowodem, realizując projekty badawcze na skalę światową. Musimy robić wszystko, aby w kraju zostawali najlepsi, bo oni stają się lokomotywami postępu i siłą pociągową polskiej nauki, przemysłu, biomedycyny i medycyny. Za to serdecznie mu dziękuję - powiedział w laudacji prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii, który otrzymał tytuł Promotora Polski w 2021 roku.
Prof. Mateusz Hołda, dziękując za to wyróżnienie, przyznał, że traktuje je jako jako zobowiązanie do dalszej promocji kraju na najwyższym poziomie. - Pokazaliśmy młodym naukowcom, że można w kraju odnosić sukcesy międzynarodowe. Dziś to do nas przyjeżdżają profesorowie z zagranicznych uniwersytetów. A my nadal stawiamy na młodych i wyłuskujemy najzdolniejszych studentów z naszej uczelni, aby zatrzymać ich w naszym zespole - dodał.
Mateusz Hołda jest pierwszym polskim naukowcem, któremu przyznano tytuł profesora tytularnego przed ukończeniem 30. roku życia. 4 lipca postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.
W 2017 roku - jako pierwszy w Polsce obronił pracę doktorską przed ukończeniem studiów magisterskich, a 3 lata później - również jako najmłodszy w historii badacz - uzyskał habilitację.
Jest absolwentem Wydziału Lekarskiego UJ CM. W czasie studiów pełnił m.in. funkcję wiceprzewodniczącego zarządu Studenckiego Towarzystwa Naukowego UJ CM oraz przewodniczącego Studenckiego Koła Anatomicznego UJ CM. W 2013 r. założył międzynarodowy zespół naukowy HEART – Heart Embryology and Anatomy Research Team zajmujący się badaniami nad architekturą układu sercowo-naczyniowego, którego pozostaje kierownikiem.
W 2016 roku został laureatem V edycji Diamentowego Grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co pozwoliło mu na przeprowadzenie przewodu doktorskiego w trakcie trwania studiów magisterskich. Egzaminy doktorskie z oceną celującą zdał 9 marca 2017, a 10 kwietnia obronił pracę doktorską, za którą otrzymał m.in. Nagrodę Prezesa Rady Ministrów (2018).
Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w Polsce i zagranicą otrzymał m.in.: Nagrodę Polskiej Akademii Nauk – Laur Medyczny im. dr Wacława Mayzla (2015), Studenckiego Nobla w kategorii nauki medyczne i nauki o zdrowiu (2016), Stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej START (2017), Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców (2018), tytuł naukowca przyszłości (2019), nagrodę Emerging Europe w kategorii Young Influencer of the Year.
W 2019 roku znalazł się na publikowanej przez magazyn Forbes europejskiej liście „30 Under 30”, czyli Europejczyków przed 30. rokiem życia, będących liderami w swoich dziedzinach. W tym samym roku został uznany przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz brytyjski think-tank Emerging Europe za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia.
W 2020 roku Rada Dyscypliny Nauki Medyczne i Nauki o Zdrowiu UJ - na podstawie dorobku naukowego i monotematycznego cyklu artykułów pod zbiorczym tytułem „"Atrial septal pouch - occurrence, imaging methods and clinical significance of the newly described anatomical structure" - nadała mu tytuł doktora habilitowanego. Za pracę habilitacyjną został w 2021 roku wyróżniony nagrodą Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego im. prof. Marka Sycha.
W swojej pracy naukowej skupia się na morfologii układu sercowo-naczyniowego (od poziomu organu do poziomu molekularnego) oraz technikach obrazowania architektury mięśnia sercowego. Współautor wielokrotnie nagradzanych referatów zjazdowych oraz artykułów w najbardziej renomowanych czasopismach kardiologicznych (m.in. JASE, International Journal of Cardiology, Europace, Echocardiography) i morfologicznych (m.in. Journal of Anatomy, Annals of Anatomy) o łącznym IF przekraczającym 150.