Za działalność naukową i badawczą w dziedzinie nauk medycznych oraz zaangażowanie w pracę na rzecz zdrowia i życia mieszkańców Małopolski prof. Stanisław Bartuś został odznaczony Brązowym Medalem Honorowym za zasługi dla Województwa Małopolskiego.
Medal (przyznawany od 2011 roku) to honorowe wyróżnienie nadawane osobom, instytucjom bądź organizacjom, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju Województwa Małopolskiego na różnych płaszczyznach działalności, m.in. społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Nadawany jest – po rekomendacji Komisji Medalu – przez Sejmik Województwa Małopolskiego, a uroczyste wręczenie odbywa się podczas Święta Małopolski. Wyróżnienie to przyznawane jest przez Sejmik Województwa Małopolskiego w trzech stopniach: złotym, srebrnym i brązowym.
Medal prof. Bartusiowi wręczył Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego.
Prof. Stanisław Bartuś to wybitny specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych, kardiologii i angiologii.
Absolwent Wydziału Lekarskiego UJ CM (1995), od początku zawodowo związany zarówno z uczelnią (II Klinika Kardiologii, Instytut Kardiologii, Wydział Lekarski), jak i Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie, gdzie kieruje Oddziałem Klinicznym Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych.
Zainteresowania naukowe prof. Bartusia skupiają się wokół takich zagadnień, jak: kardiologia interwencyjna (zabiegi angioplastyki wieńcowej wysokiego ryzyka ze wspomaganiem serca), obrazowanie wewnątrznaczyniowe (optyczna koherentna tomografia komputerowa), interwencje na naczyniach obwodowych, chorzy z wielopoziomową miażdżycą, zabiegi zamykania ubytków międzyprzedsionkowych i inne.
Uczestnik wielu zagranicznych szkoleń, m.in. Dept of Vascular Surgery (Wiedeń, Austria), Dept of Pediatric Cardiology (Graz, Austria), Dept of Angiology (Lepzig, Niemcy), Dept of Cardiology and Angilogy (Cortignola, Włochy), Dept of Cardiology Semmelwais University (Budapeszt, Węgry).
Wielokrotnie prezentował przypadki kliniczne, występując na konferencjach w Polsce i zagranicą, m.in. The Transcatheter Cardiovascular Therapeutics (USA) czy EuroPCR (Francja).
Zaangażowany w pracę Polskiego i Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, pełnił funkcję przewodniczącego Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Laureat wielu nagród i wyróżnień za wkład w rozwój kardiologii w Polsce. Autor ponad 240 prac naukowych (współczynnik Hirscha wg bazy Web of Science: 16, liczba cytowań wszystkich publikacji według bazy Web of Science: ponad 1840, IF 516,49). Jest też recenzentem w kilku czasopismach naukowych.
W maju br. prof. Bartuś został wyróżniony honorowym członkostwem Węgierskiego Towarzystwa Kardiologicznego.