Już po raz kolejny Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie otrzymał cenny sprzęt medyczny od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem placówka wzbogaciła się o IR Biotyper - system spektroskopii w podczerwieni z transformacją Fouriera (FT-IR). Nowy sprzęt pozwoli ulepszyć zarządzanie higieną szpitalną.
Skuteczne typowanie szczepów mikroorganizmów ma kluczowe znaczenie w opiece zdrowotnej, pomaga w kontroli infekcji, dochodzeniach epidemiologicznych, ale także pozwala lepiej zrozumieć przyczyny infekcji. Jednak tradycyjne technologie typowania szczepów takie jak PFGE, MLST i WGS są czasochłonne i wymagają dużych zasobów. Dzięki systemowi IR Biotyper, który wykorzystuje spektroskopię w podczerwieni, typowanie szczepów jest szybkie, łatwe i ekonomiczne. Jego moc dyskryminacyjna jest porównywalna z rutynowymi metodami genetyki molekularnej.
Wdrożenie systemu IR Biotyper jako rutynowego urządzenia w procedurach higieny szpitalnej przyczyni się do szybkiej identyfikacji ognisk bakteryjnych, umożliwienia badania nietypowych wzorów w zestawie próbek, a dzięki klasyfikacji izolatów w oparciu o wcześniej zdefiniowaną bazę umożliwi np. szybkie wykrywanie znanych serotypów i szczepów. Nowy sprzęt pozwoli także na monitorowanie tras transmisji w czasie rzeczywistym, umożliwi wspieranie działań zapobiegawczych poprzez rutynowe badania przesiewowe oraz pozwoli ulepszyć zarządzanie higieną szpitalną.
Przypomnijmy, że w sierpniu tego roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ofiarowała Uniwersyteckiemu Szpitalowi Dziecięcemu kilka urządzeń, które trafiły do Zakładu Mikrobiologii Klinicznej. Najcenniejszym z nich był spektrometr masowy IVD MALDI Biotyper Sirius firmy Bruker, który zastąpił dotychczas stosowane manualne i automatyczne metody diagnostyczne służące do identyfikacji drobnoustrojów.
W ramach 31. finału WOŚP - dzięki ogromnemu zaangażowaniu Polaków - udało się zebrać 243 259 387,25 złotych, czyli blisko 19 milionów złotych więcej niż przed rokiem. Za tę kwotę zostało zakupionych niemal 400 najnowocześniejszych urządzeń, które trafią do 167 laboratoriów mikrobiologicznych w 126 miastach.