29 września odbyła się kolejna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców, w której – podobnie jak w latach ubiegłych – uczestniczył zespół Katedry Fizjologii UJ CM, a także, po raz pierwszy, zespół Studenckiego Koła Naukowego Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych działający przy Katedrze Biochemii Lekarskiej UJ CM, którego opiekunem naukowym jest dr Małgorzata Lasota. W wydarzeniu wzięło udział około 90 osób, głównie młodzi ludzie ze szkół podstawowych i liceów, a także studenci UJ CM, mieszkańcy Krakowa, pasjonaci nauki.
Program tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców obejmował zarówno wykłady, jak i pokazy demonstracyjne zorganizowane przez krakowskich fizjologów i biochemików. Spotkanie rozpoczął kierownik Katedry Fizjologii prof. Tomasz Brzozowski, przybliżając fragmenty historii fizjologii lekarskiej w UJ CM i osiągnięcia krakowskich fizjologów, w tym m.in. odkrycie adrenaliny przez Napoleona Cybulskiego.
Dr Gracjana Krzysiek-Mączka przedstawiła wykład zatytułowany „Od zapalenia do raka żołądka – dlaczego zakażenie bakterią Helicobacter pylori jest niebezpieczne”, omawiając najnowszą wiedzę w zakresie genetycznych podstaw procesów karcinogenezy w przewodzie pokarmowym z uwzględnieniem znaczącej roli bakterii Helicobacter pylori oraz fibroblastów, aktualnej tematyki badań naukowych prowadzonych w Katedrze Fizjologii UJ CM.
W części praktycznej każdy uczestnik mógł zapoznać się mikroskopową analizą prawidłowego i patologicznego obrazu elementów morfotycznych krwi i obejrzeć wybrane przykłady hodowli ludzkich i zwierzęcych komórek prawidłowych i nowotworowych. Następnie zaprezentowano filmy obrazujące zapisy typowych schorzeń przewodu pokarmowego zarejestrowane w trakcie badań endoskopowych oraz sposoby terapii przeciwwrzodowej i antynowotworowej.
Studenccy biochemicy przygotowali pokazy zjawisk opartych na reakcjach chemicznych z wykorzystaniem różnych środków żywnościowych oraz odczynników i prostych reakcji chemicznych. Uczestnicy spotkania mieli szansę przeprowadzić doświadczenia oparte na efektownych barwnych reakcjach chemicznych.
Wieczór w Katedrze Fizjologii UJ CM służył upowszechnieniu nauki, a zaproponowane wykłady i zajęcia praktyczne cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i zostały wysoko ocenione przez ich uczestników.