Choć sytuacja wyglądała poważnie, to w rzeczywistości były to ćwiczenia postępowania na wypadek wystąpienia tzw. zdarzenia masowego. Zgodnie ze scenariuszem, wydarzenie rozegrało się w Tauron Arenie, a poszkodowani - w wyniku rozpylenia niezidentyfikowanej substancji - zostali przewiezieni do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Ćwiczenia pokazują nam, jak ważne jest szybkie działanie w obrębie SOR, zabezpieczanie dla poszkodowanych miejsc na oddziałach oraz na bloku operacyjnym.
– Podczas ćwiczeń doskonalimy umiejętności personelu z zakresu triage’u poszkodowanych w tego typu zdarzeniach, jak również koordynację wszystkich działań: łączności wewnętrznej, współpracę z oddziałami służb, z ochroną szpitala – wyjaśnia Monika Dusza, kierownik Sekcji BHP i Ppoż. Szpitala Uniwersyteckiego. – Dobra współpraca wpływa na sprawność przeprowadzonych działań ratowniczych. Ćwiczenia – zdarzenia masowe – są doskonałą okazją do sprawdzenia w praktyce skuteczności działań opisanych w procedurze "Zasady postępowania w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie na wypadek katastrof, zdarzeń masowych, mnogich i nadzwyczajnych”.
Obowiązek przeprowadzania szkoleń z zakresu ewakuacji osób i mienia wynika z §17 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 z 2010 r., poz. 719).