Minister zdrowia powołał dr. hab. Tomasza Mroczka, prof. UJ, konsultanta krajowego w dziedzinie intensywnej terapii, lekarza Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie do Krajowej Rady Transplantacyjnej w kadencji 2022-2026.
Krajowa Rada Transplantacyjna (KRT) doradza ministrowi zdrowia i przygotowuje dla niego różnego rodzaju opinie. Jeśli na przykład szpital chce uzyskać pozwolenie na czynności transplantacyjne, jego wniosek musi najpierw ocenić KRT. Obecna kadencja KRT trwa od listopada 2022 r.
KRT opiniuje:
KRT prowadzi też działalność informacyjną na temat pozyskiwania komórek, tkanek i narządów, które mogą posłużyć do ratowania życia i zdrowia. Opracowuje także dla ministra zdrowia roczny raport z wynikami przeszczepiania komórek, tkanek i narządów.
Profesor Tomasz Mroczek jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum. Od 2002 r. związany z Kliniką Kardiochirurgii USDK, od 2015 r. pełni funkcję zastępcy kierownika kliniki.
Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. w Children’s Hospital of Philadelphia (USA) pod kierunkiem Dr Thomasa Spray’a, w Nemours Cardiac Center, A.I. DuPont Hospital for Children w Wilmington (USA), na kursach w Covidien European Training Centre (Francja), a także podczas zaawansowanych kursów organizowanych przez najwybitniejszych kardiochirurgów w ramach Akademii European Assocciation of Cardiothoracic Surgery, (Windsor, Sankt Augustin).
W ramach współpracy z Oddziałem Kardiochirurgii Dziecięcej Szpitala Miejskiego we Lwowie (Ukraina) uczestniczył w operacjach wad wrodzonych dzieci, a obecnie jestem konsultantem tego oddziału. Aktywnie uczestniczy w posiedzeniach grupy eksperckiej do spraw leczenia wrodzonych wad serca u dorosłych oraz wykonuje operacje wrodzonych wad serca u pacjentów dorosłych. Jest konsultantem Heart Center w Kijowie.
Uczestniczył m.in. w jednym z pierwszych w Polsce zastosowaniu pozaustrojowego wspomagania krążenia u dziecka z wadą sera (1997); pierwszym na świecie wszczepieniu zastawki biologicznej typu Matrix w pozycję aortalną u dziecka z wrodzoną wadą serca o typie pojedynczej komory (2010); pierwszym na świecie zastosowaniu z powodzeniem pozaustrojowego wspomagania układu krążenia u dziecka po zatruciu werapamilem i propranololem (2005); jednej z pierwszych na świecie operacji sposobem Pottsa u dzieci z idiopatycznym nadciśnieniem płucnym oraz wszczepieniu rozrusznika serca u dziecka z masą ciała 1,6 kg (więcej na stronie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego).
Prof. Mroczek jest laureatem wielu nagród, w tym m.in.: prestiżowej nagrody Fundacji im. prof. Z. Religi za osiągnięcia naukowe w dziedzinie kardiochirurgii (2013), „Złotego Skalpela” dla najbardziej innowacyjnego zespołu medycznego (2014), tytułu Lidera w Ochronie Zdrowia, nagrody „Złote Logo Polska” za promowanie Polski na świecie. W 2017 roku otrzymał nagrodę główną „Złoty Skalpel” dla najbardziej innowacyjnego naukowca w dziedzinie medycyny w Polsce, a także nagrodę Rektora UJ za osiągnięcia dydaktyczne. Rok później Europejskie Towarzystwo Kardiotorakochirurgiczne przyznało mu II nagrodę Techno College Innovation Award.
Od 2019 r. pełni funkcję prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Intensywnej Terapii Interdyscyplinarnej, a w 2021 r. został członkiem zespołu do opracowania programu specjalizacji w dziedzinie kardiochirurgia. Jest też członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Kardiotorakochirurgów.
W 2021 roku zdał egzamin specjalizacyjny z zakresy intensywnej terapii z wynikiem bardzo dobrym.