Cesarskie cięcie, usunięcie guza jajnika, operacje przepuklin brzusznych – w trakcie lipcowej misji wolontariusze z Doctors Africa – zespoły Dr Baby i Dr Cut – przebadali ponad 100 pacjentów, wykonali ponad 20 zabiegów ginekologiczno-położniczych i chirurgiczno-urologicznych, a także przeprowadzili szkolenia.
Tegoroczna lipcowa misja Doctors Africa trwała od 9 do 27 lipca. Projekt ginekologiczno-położniczy Dr Baby realizował zespół w składzie: dr Dominika Trojnarska, lek. Karolina Zeman, lek. Paulina Pietrzyk oraz współpracujący na miejscu: lek. Ernest Abraham.
Lekarze spotkali się z 70 pacjentami. Głównym powodem konsultacji była niepłodność (pozycja kobiety w Tanzanii jest w dużej mierze uzależniona od jej płodności, a brak potomstwa może doprowadzić do wykluczenia jej z danej grupy społecznej). W ramach diagnostyki przeprowadzono 15 badań drożności jajowodów, u dwóch kobiet stwierdzono brak przepływu przez oba jajowody i zalecono konsultację w najbliższym ośrodku leczenia niepłodności (czyli w Dar Es Salam lub Nairobi). Wśród innych częstych rozpoznań znalazły się również nieprawidłowe krwawienia maciczne, ból podbrzusza, zapalenie miednicy mniejszej, wodniak jajowodu, ciąża, torbiel prosta jajnika i infekcja układu moczowego.
Przeprowadzono również konieczne zabiegi, m.in. cesarskie cięcie czy usunięcie guza jajnika.
Jedna z pacjentek – 46-letnia kobieta – zgłosiła się do zespołu Dr Baby z powodu przewlekłego bólu podbrzusza, który pojawił się po przeprowadzonej kilka miesięcy wcześniej myomektomii (usunięcie mięśniaka macicy) metodą laparotomii. Po badaniu USG podjęto decyzję o reoperacji, przy której współpracowały ze sobą oba zespoły: Dr Baby i Dr Cut.
Głównym celem misji była jednak edukacja personelu medycznego pracującego w Maganzo. Zespół Dr Baby przeprowadził szkolenia z zakresu przeprowadzania wywiadu i badań ginekologicznych (kolposkopia oraz USG: narządu rodnego, położnicze, piersi i jamy brzusznej).
Podczas lipcowej misji projekt chirurgiczno-urologiczny Dr Cut realizowali: dr Rafał Solecki, lek. Anna Tabor oraz współpracujący na miejscu lek. Alexander Michael Steven. Lekarze odbyli 38 konsultacji i przeprowadzili 16 zabiegów operacyjnych, w tym m.in. resekcję guza głowy i amputację kończyny górnej ze słoniowacizną. Druga z wymienionych operacji była najciekawszym przypadkiem lipcowej misji: do szpitala zgłosiła się 16-letnia dziewczyna, u której w wieku ok. 2 lat wystąpił obrzęk limfatyczny, najprawdopodobniej spowodowany filarozą. Przez lata powiększał się on, powodując deformację postawy. Dziewczynka miała ograniczoną ruchomość ruchów palców dłoni. Zdecydowano o amputacji ręki z użyciem piłki Gigliego. Po 7 dniach pacjentka w dobrym stanie została wypisana do domu.
Realizując edukacyjny cel misji, zespół dr Cut przeprowadził szkolenia z podstaw szycia chirurgicznego, zasad oczyszczania i zaopatrywania ran, zakładania opatrunków, omawiali procedury związane z zaawansowanymi zabiegami chirurgicznymi.