Tego typu zabiegi wykonuje się w zaledwie czterech ośrodkach w Polsce, a w ubiegłym tygodniu przeprowadzono go po raz pierwszy w województwie małopolskim właśnie w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, w Oddziale Klinicznym Położnictwa i Perinatologii. Mowa o laparoskopowym założeniu szwu szyjkowego od strony jamy brzusznej, który jest szansą na donoszenie zdrowej ciąży dla pacjentek z problemem niewydolności szyjki macicy.
Problem niewydolności szyjki macicy definiuje się jako niezdolność szyjki macicy do utrzymania ciąży w drugim trymestrze przy braku klinicznie potwierdzonych skurczów lub porodu. Jest to ważna przyczyna samoistnych urodzeń przedwczesnych, która według szacunków wikła do 1 procenta ciąż.
Wykonany po raz pierwszy w Małopolsce zabieg przeprowadził kirownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii UJ CM prof. Hubert Huras wraz z zespołem kliniki. Pacjentka czuje się doskonale i została już wypisana do domu.
Zabieg wykonany z dostępu brzusznego poprawia szanse noworodka w porównaniu z ponownym założeniem szwu szyjkowego przez pochwę u pacjentek, u których takie wcześniejsze postępowanie nie przyniosło pożądanych efektów. Co szczególnie istotne, założenie szwu szyjkowego z dostępu brzusznego wykonuje się coraz częściej jako profilaktykę jeszcze przed zajściem pacjentki w kolejną ciążę. Zastosowanie metody minimalnie inwazyjnej zmniejsza ryzyko chirurgiczne oraz czas powrotu do starań o ciąże. Jest to jednak zabieg niezmiernie wymagający technicznie.
Pytania - zarówno pacjentek, jak i lekarzy - dotyczące laparoskopowego szwu brzusznego oraz kwalifikacji do zabiegu w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie należy kierować na adres mailowy: mistrus@su.krakow.pl
Fot. archiwum SU