20 maja prorektor UJ CM prof. Tomasz Grodzicki i prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa Jan Pamuła, w obecności prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Via Medicorum – szlaku historyczno-kulturowego promującego osiągnięcia krakowskiej medycyny akademickiej oraz jej rolę w dziejach światowej medycyny.
Przez ponad dwa stulecia krakowska Wesoła związana była z akademickim nauczaniem medycyny. Przeprowadzka Szpitala Uniwersyteckiego do nowej siedziby prowadzi do zmiany funkcji tej części Krakowa. Pamięć o wielkich odkryciach, ratowaniu życia i zdrowia ludzi, ale też udziale polskich lekarzy w wielkiej historii, jak i codziennych losach mieszkańców Krakowa, ma pomóc zachować tworzony wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum oraz Agencję Rozwoju Miasta Krakowa szlak kulturowy.
Na razie będzie on obejmował obiekty położone wzdłuż ulicy Kopernika. Zgodnie z planami, przy wybranych gmachach dawnych klinik szpitalnych i zakładów teoretycznych mają zostać rozmieszczone tabliczki w dwóch wersjach językowych (polskiej i angielskiej), informujące o historii budynku. Oprócz nazwy, daty wzniesienia gmachu i nazwiska jego projektanta, mają się tam znaleźć informacje o odkryciach lub istotnych osiągnięciach nauk medycznych, które miały miejsce w danym budynku, a także wybrane historyczne zdjęcie. Na tablicy ma się też znaleźć kod QR, który przeniesie użytkownika do strony zawierającej szczegółowe treści oraz materiał ilustracyjny dotyczący obiektu czy wielkich odkryć z nim związanych.
Na trasie Via Medicorum mają się znaleźć:
Medyczne dziedzictwo Wesołej
Już w 1788 roku na terenie dawnego klasztoru karmelitów bosych (obecnie ul. Kopernika 19) rozpoczął działalność Szpital Jeneralny św. Łazarza będący kolejnym etapem rozwoju kliniki uniwersyteckiej. Od 1827 r. w dawnej loży masońskiej (ul. Kopernika 7) rozpoczęła działalność nowa klinika uniwersytecka. To miejsce przez wiele lat związane było z tak znaczącymi postaciami, jak prof. Maciej Józef Brodowicz, prof. Józef Dietl, prof. Ludwik Bierkowski czy prof. Jan Mikulicz-Radecki. W Katedrze Biochemii, mieszczącej się pod tym samym adresem, prowadził swoje słynne na cały świat badania nad chlorofilem prof. Leon Marchlewski. Mieszcząca się również pod nr. 7 Katedra Embriologii szczyci się nazwiskiem prof. Emila Godlewskiego jr., który oprócz pracy naukowej ratował zdrowie Polaków po I wojnie światowej, prowadząc jedne z największych w dziejach polski akcji szczepiennych.
Po przeciwnej stronie ulicy w budynku Theatrum Anatomicum prof. Ludwik Teichmann prowadził uznane w świecie badania nad układem chłonnym, a prof. Kazimierz Kostanecki tworzył jedną z najwszechstronniejszych szkół badawczych w obszarze nauk przyrodniczych. Budynek Kliniki Chorób Wewnętrznych (ul. Kopernika 15) związany jest z tak wybitnymi uczonymi jak prof. Walery Jaworski, pionier polskiej gastrologii czy prof. Tadeusz Tempka, twórca polskiej hematologii. W sąsiednim gmachu pod nr. 17 swoje badania prowadził prof. Julian Aleksandrowicz, hematolog, humanista i filozof medycyny.
I Klinika Chirurgii, czyli "Biała Chirurgia", wybudowana została dzięki staraniom prof. Ludwika Rydygiera, którego nazwisko utrwaliło się w światowej historii chirurgii przewodu pokarmowego. W tym samym budynku pracował także prof. Maksymilian Rutkowski, twórca metod plastyki pęcherza, a także znakomity specjalista medycyny wojskowej działający w czasie I wojny światowej przy Legionach Polskich w ramach stworzonych przez siebie czołówek chirurgicznych.
Mieszcząca się po przeciwnej stronie ulicy II Klinika Chirurgii (Czerwona Chirurgia) wzniesiona została dzięki inicjatywie prof. Alfreda Obalińskiego, twórcy krakowskiego pogotowia ratunkowego - drugiego w Europie po wiedeńskim - i pioniera rentgenologii na ziemiach polskich. Pracował tam także prof. Jan Glatzel słynący w całej Europie ze znamienitej techniki operacyjnej. Budynek Katedry Ginekologii i Położnictwa (ul. Kopernika 23) wybudowany w okresie międzywojennym dzięki staraniom prof. Aleksandra Rosnera stanowi świetny przykład sukcesów polskiej opieki zdrowotnej okresu II RP. Podobnie chlubne świadectwo wystawia modernistyczny budynek Instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa - miejsce, z którym związane są Służebnice Boże Maria Epstein i Rozalia Celakówna oraz bł. Hanna Chrzanowska. Wreszcie budynek Instytutu Neurologii, wzniesiony staraniem "ojca" polskiej neurologii prof. Jana Piltza, który wieńczy medyczną część ul. Kopernika.