Specjalistyczne narzędzia chirurgiczne o wartości prawie 70 tysięcy złotych - właśnie taki dar trafi do Szpitala Klinicznego Państwowej Straży Granicznej we Lwowie. Zakupiono je z pieniędzy uzbieranych przez Pracowników Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w ramach trwającej ponad miesiąc wewnętrznej zbiórki „Pomoc dla Ukrainy”.
- Od samego początku wiedzieliśmy, że pomoc, jaką powinniśmy jako pracownicy szpitala przekazać, to coś czego nie można tak po prostu kupić w „zwykłym” sklepie. Coś, do czego nie wystarczy tylko posiadanie odpowiedniej ilości pieniędzy, ale też wiedza i odpowiednie pozwolenia. Z drugiej strony chcieliśmy, by było to coś uniwersalnego, potrzebnego na wyposażeniu każdego szpitala. Taka baza, bez której nie może nie odbyć żadna operacja - podkreśla dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski.
Wybór padł na najwyższej klasy, spełniające wszystkie normy i posiadające wymagane certyfikaty podstawowe zestawy narzędzi chirurgicznych zawierające m.in. pęsety, kochery, kleszczyki naczyniowe czy zaciski. Drugą część stanowią narzędzia typowe do zabiegów endoskopowych i laparoskopowych.
- Są to narzędzia, które możemy wykorzystywać do tzw. otwartej chirurgii, do kilku typów zabiegów chirurgicznych. Poza sprzętem gwarantujemy również jego serwis, a także półroczną gwarancję - mówi przedstawiciel firmy produkującej sprzęt, stale współpracującej ze Szpitalem Uniwersyteckim.
Pieniądze na zakup zebrano podczas trwającej ponad miesiąc zbiórki ogłoszonej wśród Pracowników Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Całość wyposażenia trafi do Szpitala Klinicznego Państwowej Straży Granicznej we Lwowie, który znajduje się w pobliżu słynnego Cmentarza Łyczakowskiego. Szpital zajmuje się leczeniem służb stacjonujących na granicach całej Ukrainy. Sprzęt zakupiono w porozumieniu z dyrektorem tamtejszej placówki.