25 i 26 marca w Zakładzie Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii UJCM przeprowadzono kolejne warsztaty specjalistyczne z cyklu “CBRNEmedycyna”.
W warsztatach uczestniczyli ratownicy medyczni, pielęgniarki oraz lekarze systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Celem spotkania było doskonalenie umiejętności postępowania z pacjentem skażonym biologicznie i podejrzanym o zachorowanie na chorobę szczególnie niebezpieczną, powstałą w wyniku skrytego ataku bioterrorystycznego. Szczególny nacisk położono na prawidłowe podebranie skażonego pacjenta z miejsca zdarzenia, transport, dekontaminację i pracę w izolatorze zakaźnym poziomu BSL-3. W czasie zajęć wykorzystano specjalistyczny sprzęt ratunkowy przeznaczony do działań w środowisku CBRNE i sprzęt detekcyjno-pomiarowy pozwalający na szybkie wykrycie czynnika niebezpiecznego, dzięki czemu – równolegle z postępowaniem ratunkowym –prowadzono detekcję i identyfikację czynnika biologicznego bezpośrednio przy łóżku chorego.
Uczestnicy warsztatów mieli możliwość poznać wyposażenie i taktykę specjalistycznych zespołów RTF o profilu CBRNE przeznaczonych do udzielania pomocy ofiarom takich zdarzeń w warunkach przedszpitalnych i szpitalnych.
Dwudniowe zajęcia były wyjątkową okazją, by poznać zarówno światowe, jak i oryginalne rozwiązania dotyczące postępowania w zagrożeniach CBRNE wypracowane przez zespół Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej UJ CM.
Warsztaty zostały zorganizowane w ramach Projektu „Wzmocnienie bezpieczeństwa w zakresie CBRNE- koordynacja i standaryzacja” finansowanego z Funduszy Norweskich.