11 lutego prof. Robert Jach i dr hab. Bartłomiej Guzik odebrali, przyznawane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości – wyraz uznania dla ich zaangażowania w działalność fundacji „Doctors Africa”. Odznaczenia wręczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Ustanowiony w 2018 r. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest nagrodą nadawaną na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. przyczyniali się do budowania i wzmacniania jej suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności. Jest odznaczeniem o charakterze pamiątkowym, przyznawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2022
– Święty Jan Paweł II powiedział: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Swą postawą panowie profesorowie pokazują niezwykłą determinację i chęć pomagania innym – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas uroczystości wręczenia medali. – To piękna inspiracja dla studentów i niezwykła lekcja bezwarunkowej pomocy innym. Z jednej strony stoją panowie na froncie walki z pandemią, a z drugiej pracują charytatywnie. Dziś, w Światowym Dniu Chorego, chcę w szczególności docenić tę ideę dobroczynności lekarskiej, tę niezwykłą misję, którą realizują panowie w ramach projektu „Doctors Africa”. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, który mam zaszczyt wręczyć w imieniu Pana Prezydenta, to wyraz wdzięczności za Panów zaangażowanie.
DoctorsAfrica to grupa lekarzy i studentów medycyny UJ CM, których łączy wspólny cel – nieść wsparcie. Ich działania skupiają się na przeprowadzaniu konsultacji, badań specjalistycznych oraz edukacji społeczności Afryki, głównie Tanzanii i Ugandy. Do zadań medyków należy również edukacja lokalnego personelu medycznego, a także przeprowadzanie warsztatów pierwszej pomocy oraz wsparcia psychologicznego dla uczniów.
– Nie chcemy zrobić tam miesięcznego desantu, przebadać kilkuset osób i wyjechać. Chcemy zrobić coś, co po angielsku nazywa się „make a difference” – zawieźć sprzęt i wyszkolić w jego obsłudze lokalnych ratowników, pielęgniarki, a także lekarzy. Chcemy zdiagnozować pacjentów, których dalsze leczenie prowadzić będą lokalni medical officers, dzięki czemu pacjenci będą mogli liczyć na opiekę na miejscu – mówił dr hab. Bartłomiej Guzik.
W czasie ostatniej misji medycznej, zrealizowanej w 2021, grupie dziewięciu medyków udało się wykonać łącznie ponad 1500 konsultacji specjalistycznych i drobnych zabiegów czy badań USG, a także kilkadziesiąt dużych operacji ginekologicznych (więcej o misji z 2021 pisaliśmy tutaj).
– Chciałem bardzo podziękować studentom, których tutaj reprezentujemy – powiedział prof. Robert Jach. – Ideą tego projektu było pokazanie młodym ludziom, że medycyna jest potężnym narzędziem, którego czasami nie wykorzystujemy albo nie mamy takiej świadomości oraz pokazanie, że żyjemy w naprawdę bogatym kraju i warto się tą wiedzą z innymi podzielić.
– Podstawową misją uniwersytetu jest kształcenie studentów. Drugą misją jest prowadzenie badań naukowych. Ale jest też trzecia misja, o której często zapominamy: działalność na rzecz szeroko pojętego środowiska – powiedział obecny na uroczystości prorektor UJ ds. CM prof. Tomasz Grodzicki. Zwracając się zaś do wyróżnionych, dodał: Wspieramy tego typu inicjatywy, kreujemy tego typu postawy, dlatego bardzo dziękuję za tę działalność.
Prof. Robert Jach jest kierownikiem Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Szpitala Uniwersyteckiego, a także konsultantem wojewódzkim w zakresie endokrynologii ginekologicznej. Ma wieloletnie doświadczenie zawodowe, poparte bogatą praktyką kliniczną oraz licznymi szkoleniami i zagranicznymi stażami naukowo-klinicznymi. Jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, prezesem Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy oraz członkiem Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. W ramach wyjazdów do Afryki kieruje projektem „Doctor Baby” skupiającym się na pomocy kobietom i noworodkom.
Dr hab. Bartłomiej Guzik jest adiunktem w Klinice Kardiologii Interwencyjnej UJ CM i pracuje w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Autor 48 publikacji oraz wielu doniesień konferencyjnych zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Charytatywnie działa od ponad 25 lat. Jest założycielem i prezesem Fundacji Centrum Dobroczynności Lekarskiej im. prof. Teresy Adamek-Guzik i Jana Guzika. W ramach „Doctors Africa” m.in. przygotowuje poszczególne misje, a na miejscu szkoli felczerów czy pielęgniarzy i opiekunów medycznych m.in. diagnostyki, leczenia i wykonywania drobnych zabiegów.