Już trzeci rok UJ CM – wraz z trzema innymi ośrodkami z Polski i Niemiec – realizuje projekt TemiCare. Jego celem jest poprawa leczenia przypadków pediatrycznych z zakresu onkologii i hematologii w euroregionie Pomerania.
„We współpracy polsko-niemieckiej wykorzystujemy dostępne na obszarze pogranicza know-how w oparciu o najnowocześniejsze technologie oraz opracowujemy oferty kształcenia zawodowego tak, aby zagwarantować optymalne leczenie dzieci z chorobami onkologicznymi” – czytamy na internetowej stronie projektu.
TemiCare wyposaża szpitale w wybrane, wysoce zaawansowane urządzenia. Dzięki temu lekarze są w stanie szybciej rozpoznawać choroby oraz w sposób celowy je leczyć i obserwować. System wideokonferencyjny umożliwia dzielenie się specjalistyczną wiedzą i omawianie możliwości leczenia małych pacjentów bez konieczność odbywania dodatkowych podróży.
Jednocześnie TemiCare kształci personel medyczny w dziedzinie onkologii dziecięcej, czego efektem jest polepszenie jakości leczenia chorych dzieci i młodzieży we wszystkich czterech szpitalach partnerskich.
W ramach projektu odbywają się także spotkania z lekarzami, studentami medycyny oraz rodzicami pacjentów onkologicznych i hematologicznych.
W projekt – realizowany pod kierownictwem prof. H. Lodego (Greifswald) oraz prof. T. Urasińskiego (Szczecin) zaangażowane są – poza Uniwersytetem Jagiellońskim – Collegium Medicum:
Koordynatorem projektu w UJ CM jest dr Aleksandra Wieczorek z Kliniki Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu (a.wieczorek@uj.edu.pl).
Więcej informacji o projekcie na stronie TemCare oraz na Facebooku.