Jego otwarta konstrukcja, natężenie pola 0.4 T, nowoczesne oprogramowanie zawierające sekwencje diagnostyczne do tej pory charakterystyczne tylko dla aparatów MR wysokopolowych oraz komplet cewek odbiorczych sprawiają, że jest to jedyny taki aparat MR w Europie - zachwala otwarty rezonans magnetyczny prof. Tadeusz Popiela, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
- Uroczystość ta jest dla mnie szczególnie ważna, ponieważ po raz kolejny mam okazję udowodnić, że szpital wraca do normalności po okresie pandemii, w której nie tylko zajmowaliśmy się chorymi na COVID-19, ale również planowaliśmy i czyniliśmy inwestycje, aby jeszcze lepiej i sprawniej leczyć – mówi dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski.
Zakup rezonansu nie byłby możliwy bez dofinansowania ze strony Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej - Pakietu Medycznego 2 oraz wsparcia Urzędu Marszałkowskiego. Dzięki temu placówka zyskała nowe możliwości diagnozowania pacjentów, którzy do tej pory z różnych przyczyn - byli jej pozbawieni. Beneficjentami nowego urządzenia będą osoby cierpiące na klaustrofobię czy nadmierną otyłość.
Warto dodać, że ten typ rezonansu to aparat z magnesem stałym, który nie potrzebuje ciekłego helu do schładzania magnesu oraz wody lodowej do chłodzenia gradientów. Z jednocześnie niskim zużyciem energii elektrycznej czyni go niezwykle ekonomicznym w użytkowaniu.
Sprzęt został zakupiony w ramach projektu "Małopolska Tarcza Antykryzysowa - Pakiet Medyczny 2", planowany do współfinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, 9. Oś Priorytetowa Region Spójny Społecznie, Działanie 9.2 Usługi Społeczne i Zdrowotne, Poddziałanie 9.2.1 Usługi Społeczne i Zdrowotne w Regionie.