21 grudnia prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki podpisał umowę o zarządzanie Pracowniczym Planem Kapitałowym. Instytucją prowadzącą PPK dla UJ CM będzie Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Nationale Nederlanden Investment Partners, które zostało wyłonione w oparciu o kryteria uwzględniające interes pracowników i zaakceptowane przez organizacje związkowe. Na początku roku 2021 rozpocznie się kampania informacyjna dotycząca tej dobrowolnej formy oszczędzania na przyszłą emeryturę.
Powszechne Plany Kapitałowe to powszechny, prywatny i dobrowolny system długoterminowego oszczędzania. Oszczędności budowane są wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. W ramach PPK pracownik oraz pracodawca będą solidarnie wpłacali na specjalne konto dwie składki - obligatoryjną składkę podstawową oraz dobrowolną składkę dodatkową. Dla tych, którzy będą aktywnie uczestniczyć w PPK, rząd przewidział specjalne dopłaty finansowane z Funduszu Pracy. Zebrane w ten sposób pieniądze, będą inwestowane przez wybraną przez pracodawcę instytucję.
Głównym celem PPK jest uzupełnienie przyszłych świadczeń emerytalnych o dodatkowe oszczędności pozwalające zapewnić godne życie na emeryturze, bowiem według szacunków ekspertów za kilkadziesiąt lat emerytury mogą wynieść jedynie 30% ostatniego wynagrodzenia.
Program jest obowiązkowy dla pracodawców i dobrowolny dla pracowników. Do PPK automatycznie zapisywani są pracownicy, którzy ukończyli 18 lat, a nie ukończyli 55 lat, jednak w dowolnym momencie możliwe jest złożenie pisemnej deklaracji u swojego pracodawcy i wypisanie się z programu.