Zakończyła się 13. edycja konkursu PRODOK 2020 na najbardziej prodoktorancką uczelnię. Podczas gali finałowej, która odbyła się zdalnie, Towarzystwo Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego (TD UJ) otrzymało nagrodę dla najlepszego samorządu doktorantów w Polsce.
Uroczystość ogłoszenia wyników odbyła się podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej "Model Funkcjonowania Szkół Doktorskich", która odbyła się w formule online w dniach 20-22 listopada. Celem konkursu jest wyłonienie podmiotów prowadzących szkołę doktorską i/lub studia (doktoranckie) w Polsce, które stwarzają najlepsze warunki do kształcenia doktorantów oraz promowanie dobrych praktyk w zakresie wspierania działalności naukowej młodych naukowców. Ocenie podlegają m.in. rekrutacja na studia doktoranckie, ich organizacja, lektoraty, stypendia doktoranckie, badania naukowe doktorantów, wspieranie współpracy międzynarodowej doktorantów, obecność przedstawicieli doktorantów w uczelnianych i instytutowych gremiach, pomoc prawna i psychologiczna dla doktorantów, a także potencjał naukowy, efektywność naukowa i umiędzynarodowienie.
W tegorocznej edycji konkursu za najbardziej prodoktorancki podmiot w Polsce uznano Politechnikę Śląską, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Politechnikę Wrocławską. W kategorii najlepszy samorząd doktorantów zwyciężyło Towarzystwo Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Uczelnie powołane są do roli instytucji poszukiwania prawdy i obrony wartości. Nie możemy milczeć, widząc i słysząc, jak prawdy są naginane i łamane, wartości deformowane a znaczenie słów przeinaczane. Za ideą dewizą Uniwersytetu Jagiellońskiego Plus ratio quam vis stoi przekonanie, że zapobieganie rozprzestrzenianiu się nienawiści i obojętności jest naszym wspólnym obowiązkiem. W naszej społeczności nie ma miejsca na rozbudzenie, rozpowszechnianie lub usprawiedliwianie dyskryminacji i przemocy wobec konkretnych osób, grup osób czy przedstawicieli mniejszości - mówił podczas gali prezes TD UJ Paweł Kupis.
Konkurs zorganizowała Krajowa Reprezentacja Doktorantów przy wsparciu: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, prezesa Polskiej Akademii Nauk oraz rektora Politechniki Warszawskiej.
TD UJ zostało założone w 1992 roku. Od tamtego czasu jego cele pozostają bez zmian. Zmieniają się natomiast sposoby ich realizacji. Aktualnie jest zaangażowane na wielu płaszczyznach, w tym m.in. reprezentuje doktorantów przed władzami uczelni, uczestniczy w przyznawaniu świadczeń pomocy socjalnej, przydziela miejsca w akademikach, organizuje szkolenia, spotkania towarzyskie i zajęcia sportowe, wspomaga finansowo badania doktorantów i prowadzi spotkania popularyzujące naukę.
W lipcu 2019 roku wszedł w życie nowy model kształcenia doktorantów w szkołach doktorskich, który zastąpił dotychczasowe studia doktoranckie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim utworzone zostały 4 szkoły doktorskie: Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych, Szkoła Doktorska Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu, Szkoła Doktorska Nauk Społecznych i Szkoła Doktorska Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Tym samym od 1 października 2019 roku TD UJ tworzą jednocześnie 2 grupy doktorantów: doktoranci w szkołach doktorskich oraz uczestnicy studiów doktoranckich rozpoczętych przed rokiem akademickim 2019/2020.