Dr hab. Mateusz Hołda z Katedry Anatomii, dr Katarzyna Nessler z Katedry Medycyny Rodzinnej i dr hab. Iwona Tomaszewska z Zakładu Dydaktyki Medycznej znaleźli się w gronie dziesięciu finalistów tegorocznej edycji konkursu dla liderów młodego pokolenia lekarzy.
Supertalenty w Medycynie to prestiżowy konkurs organizowany przez redakcję „Pulsu Medycyny” od 2012 roku. Jego ideą jest wyróżnienie młodych lekarzy, którzy dzięki swojej wiedzy, umiejętnościom i predyspozycjom będą nadawać ton polskiej medycynie i systemowi ochrony zdrowia w najbliższych latach. Laureatów tegorocznej edycji wyłoniła kapituła składająca się z 10 specjalistów różnych dziedzin medycyny.
Kandydaci oceniani byli w trzech kategoriach:
Z uwagi na panującą pandemię w tym roku nie odbyła się uroczysta gala finałowa konkursu. Finaliści mieli jednak możliwość podziękowania za wyróżnienie w krótkich wystąpieniach on-line.
Dr hab n. med i n. o zdr. Mateusz Hołda jest adiunktem w Katedrze Anatomii UJ CM, od 2019 roku pracuje jako lekarz rezydent na Oddziale Szybkiej Diagnostyki Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie, gdzie realizuje szkolenie specjalizacyjne z dziedziny kardiologii.
W 2016 r. został laureatem V edycji Diamentowego Grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co pozwoliło mu – jako pierwszemu w Polsce – przeprowadzenie przewodu doktorskiego i obronę pracy jeszcze przed zakończeniem studiów.
Odbył liczne staże zagraniczne, m.in. w USA i Japonii. W listopadzie 2019 r. rozpoczął współpracę z Harbor-UCLA Medical Center oraz David Geffen School of Medicine at UCLA (Los Angeles, USA), gdzie przebywał na czteromiesięcznym stypendium, będąc członkiem zespołu kliniczno-badawczego (Fellow) pracowni tomografii komputerowej serca. Do jego zadań należała m.in. kliniczna ocena i opis tomografii komputerowej serca z kontrastem oraz prowadzenie badania klinicznego EVAPORATE (Effect of Vascepa [icosapent ethyl] on progression of coronary atherosclerosis in patients with elevated triglycerides on statin therapy). Współpraca ta trwa do dziś.
Dr hab. Hołda jest współzałożycielem i kierownikiem międzynarodowego zespołu naukowego HEART - Heart Embryology and Anatomy Research Team, który zajmuje się badaniami nad architekturą układu sercowo-naczyniowego, a także współzałożycielem i kierownikiem Zespołu ds. Wizualizacji i Druku 3D, w którym – opierając się na medycznych danych obrazowych konkretnych pacjentów – wykonuje personalizowane, trójwymiarowe rekonstrukcje oraz fizyczne modele (druk 3D) narządów.
Na swoim koncie ma 50 artykułów oryginalnych, 8 opisów przypadków, 5 przeglądów systematycznych z metaanalizą, 3 listy do redakcji, 2 artykuły poglądowe, 1 rozdział w monografii. Sumaryczny Impact Factor (zgodnie z rokiem opublikowania pracy): 228,77; liczba cytowań: 246 (wg Web of Science); 403 (wg Google Scholar) H-index: 9 (wg Web of Science); 12 (wg Google Scholar).
Jest członkiem Rady Młodych Naukowców, organu doradczego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a także członkiem Polskiego Towarzystwa Anatomicznego (PTA), Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK), European Society of Cardiology (ESC), European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI) oraz American Association of Clinical Anatomists (AACA).
W lutym 2019 roku znalazł się na europejskiej liście „30 under 30” przygotowywanej przez amerykańskie czasopismo „Forbes”, gdzie w dziesięciu kategoriach typowanych jest po 30 wpływowych osób, które choć nie ukończyły jeszcze 30. roku życia, to już wyrastają na liderów w swoich branżach.
20 lutego 2020 roku Rada Dyscypliny Nauki Medyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, na podstawie dorobku naukowego i monotematycznego cyklu artykułów pod zbiorczym tytułem “Atrial septal pouch – occurrence, imaging methods and clinical significance of the newly described anatomical structure” nadała dr. Hołdzie stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych. Tym samym został on najmłodszym w historii polskiej nauki posiadaczem stopnia doktora habilitowanego.
W marca br. otrzymał tytuł Honorary Research Fellow Division of Cardiovascular Sciences (The University of Manchester, Wielka Brytania).
Dr n. med. Katarzyna Nessler jest specjalistką medycyny rodzinnej, adiunktem w Katedrze Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum.
Absolwentka Wydziału Lekarskiego UJ CM, w 2004 roku odbyła praktyki w Szpitalu Sir. Charles Gairdner przy Uniwersytecie Zachodniej Australii. W czasie studiów działała w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Studentów Medycyny IFMSA i studenckich kołach naukowych: przy Klinice Onkologii, Immunologii Klinicznej i Transplantologii, Choroby Wieńcowej, Neonatologii, Ginekologii i Położnictwa, Elektrokardiologii.
Brała udział w licznych kursach i praktykach zagranicznych, m.in. w Holandii, Portugalii, Brazylii, Hiszpanii, Irlandii i Danii. W 2016 roku uzyskała stopień doktora nauk medycznych, a w roku 2017 specjalizację z medycyny rodzinnej.
Jest kierownikiem kilku projektów naukowych, m.in. w badaniu wiedzy lekarzy na temat pierwszej pomocy w oparzeniach, wpływu obecności cukrzycy typu drugiego na profil stresu oksydacyjnego w podfrakcji lipoprotein HDL u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, a także w badaniu dotyczącym gotowości lekarzy do reagowania na problem przemocy domowej czy chęci lekarzy i ich pacjentek do wykonywania badań cytologicznych w POZ.
Autorka kilku oryginalnych publikacji indeksowanych w bazie PubMed, w tym pierwsza autorka artykułu oryginalnego opublikowanego w czasopiśmie Vaccine (IF = 3,48), a także współautorka artykułu z czasopisma Burns (IF = 1,84). Współautorka wydanych w 2019 roku wytycznych Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego „zasady postępowania w cukrzycy – zalecania dla lekarzy POZ”.
W Zakładzie Medycyny Rodzinnej UJ CM prowadzi seminaria oraz ćwiczenia praktyczne z medycyny rodzinnej dla studentów Wydziału Lekarskiego, a także Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców. Współpracuje z IOM (International Office of Migration, European Union) – prowadzi warsztaty szkoleniowe dla lekarzy i pielęgniarek w Polsce. Koordynuje projekt Erasmus +, który pozwala na sfinansowanie wyjazdu na praktyki zagraniczne młodym lekarzom rodzinnym z kilku krajów europejskich, także z Polski.
Od 2017 roku jest członkinią Zarządu Głównego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, Zarządu Głównego Młodych Lekarzy Rodzinnych oraz Komisji Edukacji i Nauki przy Zarządzie Głównym KLRwP. Laureatka licznych nagród i wyróżnień – m.in. w latach 2012-2015 została stypendystką Projektu „Doctus – Małopolski Fundusz Stypendialny dla Doktorantów”. Jest autorką „The Best poster” prezentowanego podczas XX Światowej Konferencji Lekarzy Rodzinnych WONCA w Pradze w 2013 roku, a w 2016 roku została uhonorowana tytułem „Junior Champion In Research” WONCA Europe w Istambule.
Od 2013 r. członkini EGPRN (European General Practice Research Network), a od 2018 r. EURACT (The European Academy of Teachers in General Practice and Family Medicine).
25 maja 2018 roku podczas zorganizowanego w Krakowie 23. Kongresu Światowej Organizacji Lekarzy Rodzinnych WONCA delegaci z 33 państw wybrali ją na stanowisko prezydenta organizacji młodych lekarzy rodzinnych Vasco da Gama Movement (VdGM) w kadencji 2019-2021.
Dr hab. n. med. Iwona Tomaszewska jest adiunktem w Zakładzie Dydaktyki Medycznej Wydziału Lekarskiego, specjalizuje się w stomatologii zachowawczej z endodoncją.
Absolwentka polskich i zagranicznych uczelnih, takich jak Clark University (Worcester, USA), University of Edinburgh College of Medicine and Veterinary Medicine.
W swojej praktyce lekarskiej skupia się na opiece nad pacjentami onkologicznymi cierpiącymi na problemy stomatologiczne (przede wszystkim w zakresie leczenia powikłań stomatologicznych po chemio- i radioterapii) oraz na wykonywaniu zaawansowanych zabiegów z zakresu endodoncji i biomimetycznego odtwarzania zębów. Jest referencyjnym specjalistą ds. powtórnego leczenia kanałowego.
W ramach swojej pracy dydaktycznej w UJ CM kształci studentów kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego (w języku polskim i angielskim) oraz prowadzi kursy specjalizacyjne dla lekarzy w trakcie szkolenia z zakresu stomatologii zachowawczej z endodoncją. Jest międzynarodowym wykładowcą VOCO – w ramach tej współpracy szkoli z zakresu stomatologii zachowawczej lekarzy dentystów z całego świata, zarówno w formie wykładów osobistych, jak i webinarów.
Prowadzi badania na styku stomatologii klinicznej i psychologii, w których skupia się na jakości życia pacjentów onkologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem chorych z nowotworami głowy i szyi oraz powikłaniami stomatologicznymi po leczeniu onkologicznym. Jako członek EORTC QLG, razem ze specjalistami z zagranicznych ośrodków badawczych, bierze udział w trzech międzynarodowych projektach EORTC mających na celu wprowadzenie do użytku nowy kwestionariusz oceny jakości życia pacjentów onkologicznych.
Autorka i współautorka 67 publikacji naukowych, w tym 50 prac oryginalnych, 9 poglądowych, 4 opisów przypadku i 4 rozdziałów książkowych. Jest również aktywnym recenzentem prac naukowych, m.in. w "British Journal of Cancer", "PLOS ONE", "Anatomical Record", "Clinical Anatomy", "Translational Research in Anatomy", "Advances in Clinical and Experimental Medicine", "Journal of Pediatric Endocrinology and Metabolism" (łącznie ponad 70 recenzji).