Ułatwienia dostępu

Kompleksowa opieka nad pacjentem – krakowskie szpitale uniwersyteckie łączą siły

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy oraz Szpital Uniwersytecki podpisały list intencyjny dotyczący utworzenia Międzyośrodkowego Centrum Profilaktyki, Diagnostyki i Leczenia Późnych Powikłań u osób po zakończeniu leczenia lub w trakcie jego kontynuacji po osiągnięciu pełnoletności. Celem placówki będzie zapewnienie pacjentom kompleksowej, skoordynowanej i długoterminowej opieki medycznej.

Współczesna medycyna dziecięca odnosi coraz większe sukcesy – odsetek wyleczeń u dzieci systematycznie rośnie. To powód do radości, ale jednocześnie nowe wyzwanie: rosnąca liczba młodych ludzi, którzy pokonali chorobę, np. nowotworową w dzieciństwie, wchodzi w dorosłość z potrzebą dalszej, specjalistycznej opieki medycznej.

Osoby te, mimo wyleczenia, pozostają w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia późnych powikłań po przebytych terapiach. Mogą to być zaburzenia różnego typu, np. kardiologiczne, endokrynologiczne, metaboliczne, immunologiczne, pulmonologiczne nefrologiczne, a także problemy z płodnością, ryzyko nawrotu chorób oraz trudności psychospołeczne. Powikłania te mogą ujawniać się latami po zakończeniu leczenia i wymagają systematycznego monitorowania oraz wielospecjalistycznej opieki.

Dotychczas moment osiągnięcia pełnoletności oznaczał dla pacjentów konieczność przejścia z systemu opieki pediatrycznej do systemu dla dorosłych – często bez odpowiedniego wsparcia i ciągłości leczenia. Lukę tę ma wypełnić tworzone Centrum.

– Obecnie często zdarzają się sytuacje, że osoby z chorobą rzadką po osiągnięciu pełnoletności, nawet dwudziesto- i trzydziestoletnie, nadal leczą się w szpitalach pediatrycznych. I zaczynają się problemy, bo gdy pojawia się konieczność hospitalizacji, szpitale te nawet nie dysponują odpowiednim zapleczem. Nie mówiąc już o formalnych i prawnych podstawach finansowania takiego leczenia – podkreśla dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski. – Znalezienie miejsca, w którym taki młody dorosły będzie kontynuował leczenie ponosi głównie rodzic. My natomiast chcemy stworzyć jasny i przejrzysty system takiej tranzycji. 

W liście intencyjnym podpisanym przez dyrektorów obu szpitali – dr hab. Wojciecha Cyrula, prof. UJ (USD) i mgr. Marcina Jędrychowskiego (SU) – zadeklarowano wspólne opracowanie modelu funkcjonowania Centrum, które zapewni pacjentom kompleksową, skoordynowaną i długoterminową opiekę medyczną. Centrum będzie działać w oparciu o zasoby, personel i infrastrukturę obu szpitali.

Współpraca obejmie również działalność naukowo-badawczą, organizację konferencji i spotkań edukacyjnych poświęconych problematyce późnych powikłań leczenia, np. onkologicznego, a także wspólne działania na rzecz pozyskania finansowania i zwiększenia środków Narodowego Funduszu Zdrowia przeznaczonych na opiekę nad tą grupą pacjentów.

W pierwszym etapie koncentrować się będzie na obszarze onkologii i hematologii. Osobami odpowiedzialnymi za koordynację są: prof. Szymon Skoczeń (USDK) oraz dr Joanna Sulicka-Grodzicka (SU).

Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy, ale ważny krok na drodze do stworzenia w Krakowie ośrodka, który będzie towarzyszył młodym ozdrowieńcom onkologicznym przez całe dorosłe życie.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy oraz Szpital Uniwersytecki podpisały list intencyjny dotyczący utworzenia Międzyośrodkowego Centrum Profilaktyki, Diagnostyki i Leczenia Późnych Powikłań
fot. Adam Szczypczyk/USDK