137.0200.13.2020
Zarządzenie nr 13
Prorektora ds. Collegium Medicum
z 15 maja 2020 roku
w sprawie: zmiany zarządzenia nr 8 Prorektora ds. Collegium Medicum z dnia 11 marca 2020 roku w sprawie organizacji pracy w Uniwersytecie Jagiellońskim – Collegium Medicum w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz uchylenia zarządzenia nr 11 Prorektora ds. Collegium Medicum 31 marca 2020 roku w sprawie obniżenia opłat za zakwaterowanie w domach studenckich Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Na podstawie § 203 Statutu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Zarządzenia nr 71 Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego z dnia 1 września 2016 roku w sprawie kompetencji Rektora, Prorektorów oraz Kanclerza Uniwersytetu Jagiellońskiego na kadencję 2016-2020 (z późn. zm), zarządzam, co następuje:
§ 1
W zarządzeniu nr 8 Prorektora ds. Collegium Medicum z dnia 11 marca 2020 roku w sprawie organizacji pracy w Uniwersytecie Jagiellońskim – Collegium Medicum w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, dalej: „Zarządzanie nr 8”, wprowadza się następujące zmiany:
„Korespondencję w formie papierowej należy składać zgodnie z zasadami obowiązującymi przed dniem 11 marca 2020 roku.”;
„§ 5a
1. Pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony wskazany w poleceniu, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania, w formie tzw. pracy zdalnej.
2. Praca zdalna, o której mowa w ust. 1, może być polecona pracownikowi wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych, w braku możliwości zapewnienia środków bezpieczeństwa lub z przyczyn związanych ze stanem zdrowia pracownika.
3. Pracownik składa wniosek, zaopiniowany przez kierownika jednostki, w której jest zatrudniony, indywidualnie do Prorektora ds. Collegium Medicum lub Zastępcy Kanclerza ds. Collegium Medicum. Wniosek powinien zawierać uzasadnienie.
4. Uzasadnienie winno zawierać szczegółową informację na temat braku możliwości zapewnienia środków bezpieczeństwa pracownikowi lub przyczyny skierowania pracownika do pracy zdalnej, w szczególności dotyczących stanu zdrowia pracownika uzasadniające polecenie pracy w takiej formie. Z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych ujawnienie takich danych pracodawcy może nastąpić wyłącznie na wniosek (z inicjatywy) pracownika i za jego pisemną zgodą. Brak możliwości wprowadzenia dodatkowych środków bezpieczeństwa powinien być potwierdzony przez Inspektorat ds. BHP. Wnioski bez uzasadnienia podlegają odrzuceniu bez rozpatrywania.
5. Kierownik jednostki organizacyjnej odpowiedzialny jest za uzgodnienie z pracownikiem zakresu prac wykonywanych zdalnie oraz sposobu przekazywania efektów, jak również uzgadnia sposób zabezpieczenia danych w toku wykonywania pracy zdalnej.
6. Niedopuszczalne jest polecenie pracownikowi innego rodzaju pracy niż określona w umowie o pracę, chyba że zostanie zawarte stosowne porozumienie z pracodawcą w tym zakresie.
7. Kierownik jednostki organizacyjnej odpowiedzialny jest za prawidłową organizację pracy oraz zapewnienie ciągłości wykonywania zadań podległych jednostek.”
§ 2
§ 3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 25 maja 2020 roku.
Prorektor ds. Collegium Medicum
prof. dr hab. Tomasz Grodzicki
Data aktualizacji: | 15.05.2020 |
Jednostka: | Dział Organizacji i Promocji CM |
Zamieścił: | Magdalena Kowalczyk |