Przedstawić temat badawczy w 3 minuty, w przystępny sposób i przy użyciu tylko jednego slajdu – to wyzwanie, przed którym stają uczestnicy konkursu Coimbra Group 3-Minute Thesis. W tym roku w finale triumfowali Katarzyna Szafrańska i Jakub Rusinek, doktoranci 2. roku Szkoły Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu UJ CM.
„To sleep or not to sleep: how an old sleeping pill inspired a potential post-stroke therapeutic strategy” to tytuł prezentacji zwyciężczyni Katarzyny Szafrańskiej. Jakub Rusinek, który również świetnie poradził sobie z konkursowym zadaniem, zajmując w finale miejsce trzecie, przedstawił temat: “Drug intolerance – how does it influence hypertension and cognitive performance?”.
Nagrodą dla laureatów konkursu jest dofinansowanie stażu zagranicznego na jednej z 39 europejskich uczelni zrzeszonych w Coimbra Group, organizacji, której głównym celem jest utrwalanie więzi między najstarszymi uczelniami Europy, dbanie o rozwój współpracy międzyuczelnianej, doskonalenie jakości prowadzonych badań oraz poziomu nauczania uczelni. Uniwersytet Jagielloński jest jedyną polską uczelnią w sieci.
Katarzyna Szafrańska jest absolwentką Wydziału Chemii UJ, od 2020 roku związaną z Zakładem Chemii Leków Katedry Chemii Farmaceutycznej Wydziału Farmaceutycznego, gdzie pracuje w zespole dr hab. Moniki Marcinkowskiej.
Realizuje badania do pracy doktorskiej skupiającej się na otrzymaniu cząsteczek chemicznych, które mogłyby znaleźć zastosowanie w nowej, potencjalnej terapii pacjentów po udarze niedokrwiennym mózgu. Na co dzień wspiera również pozostałych członków zespołu w badaniach skupiających się na poszukiwaniu innowacyjnych cząsteczek mogących mieć zastosowanie w schorzeniach cechujących się przewlekłym stanem zapalnym. Jej praca skupia się głównie na syntezie organicznej, ale fascynuje ją cały proces odkrywania i tworzenia leku.
Jako wiceprzewodnicząca Sekcji Młodych Polskiego Towarzystwa Chemicznego dba o popularyzacje nauki, współorganizując jednej z najważniejszych w środowisku studencko-doktoranckim konferencji dla młodych naukowców. Delegatka Polski w European Young Chemists’ Network działającej w ramach Europejskiego Towarzystwa Chemicznego.
W styczniu br. zwyciężyła w styczniowej edycji Studencko-Doktoranckich Salonów Naukowych, cyklu otwartych seminariów, na których prelegentami są studenci i doktoranci. Jako przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych prezentują zagadnienia z ich obszaru zainteresowania lub badań.
Jakub Rusinek jest absolwentem kierunku lekarskiego na Wydziale Lekarskim UJ CM. Naukę w Szkole Doktorskiej rozpoczął jeszcze przed ukończeniem studiów magisterskich.
Realizuje badania w I Klinice Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego pod kierownictwem prof. Katarzyny Stolarz-Skrzypek i dr hab. Aleksandry Gruszki-Gosiewskiej, prof. UJ.
W swojej pracy łączy dwie dyscypliny: kardiologię i neurologię. Jego projekt doktorski koncentruje się na nietolerancji wielolekowej oraz nadciśnieniu tętniczym i ich związku z zaburzeniami poznawczymi. Ponadto zajmuje się badaniami nad dystoniami i ich objawami pozaruchowymi, poszukując nowych perspektyw diagnostycznych i terapeutycznych.
W 2024 roku został laureatem stypendium ministra dla studentów za znaczące osiągnięcia naukowe. W tym samym roku odbył stażu zagraniczny w Rochester, w Stanach Zjednoczonych.