Wsparcie medyczne [PL/UKR] AKTUALIZOWANE

 

Bezpłatne szczepienia przeciw COVID-19 dla osób z Ukrainy

 

Kto się może zaszczepić

Zaszczepić się przeciw COVID-19 może każda chętna osoba powyżej 18. roku życia, a także dzieci, które skończyły 5 lat.

Aby móc skorzystać ze szczepienia przeciw COVID-19 należ posiadać dowód potwierdzający  tożsamość – dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC. Należy pamiętać, aby za każdym razem – w miarę możliwości – posługiwać się tym samym dokumentem.

Procedura rejestracji

Na początku należy zgłosić się do lekarza. Lekarz ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. W polu „dane pacjenta” powinien wybrać „Inny identyfikator” (zamiast „Numer PESEL”) i wprowadzić numer dokumentu, jakim posługuje się cudzoziemiec.

Jeśli e-skierowanie zostanie wystawione, należy zarejestrować się na szczepienie na jeden z dwóch sposobów:

  • za pośrednictwem infolinii 989,
  • bezpośrednio – w placówce znajdującej się blisko miejsca zamieszkania/przebywania, w wybranym punkcie szczepień. Mapa punktów szczepień.

Podczas rejestracji należy podać numer dokumentu, który widnieje na e-skierowaniu!

Szczegółowe informacje na stronie Ministerstwa Zdrowia:

 
[UKR]
 
Вакцинація від COVID-19 для осіб з України

Хто може зробити щеплення

Вакцинуватися проти COVID-19 можуть усі, кому виповнилося 18 років, а також діти, яким виповнилося 5 років.

Щоб зробити щеплення від COVID-19, ви повинні мати документ, що посвідчує вашу особу – наприклад, посвідчення особи, паспорт, тимчасове посвідчення особи іноземця (TZTC). Не забувайте щоразу використовувати один і той самий документ.

Процедура реєстрації

Спочатку вам слід звернутися до лікаря первинної ланки. Лікар має право й повинен видати направлення на вакцинацію через додаток salon.gov.pl. У полі «Дані пацієнта» (Dane pacjenta) треба вибрати «Інший ідентифікатор» (Inny identyfikator) (замість «Номер PESEL») та ввести номер документа, яким користується іноземець.

Маючи електронне направлення, ви можете зареєструватися на вакцинацію одним із двох способів:

  • за телефоном довіри 989,
  • безпосередньо у зручному для вас пункті вакцинації. Дивіться карту пунктів вакцинації.

Під час реєстрації не забудьте зазначити номер документа, вказаний на електронному направленні!

Анкета українською мовою

Ви зможете заповнити анкету, необхідну перед вакцинацією COVID-19, зокрема і для своєї дитини, українською мовою. Ви можете знайти її в центрах вакцинації або внизу сторінки.

Детальна інформація на сайті МОЗ


 

Dla obywateli Ukrainy, którzy posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r., w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy Szpital Uniwersytecki uruchomił:

– gabinet internistyczno-chirurgiczny czynny codziennie w godzinach 12 -15, w obrębie SOR (Budynek F, poziom +1, gabinet nr 15); w gabinecie przyjmowane są wyłącznie osoby dorosłe;

– gabinet położniczy czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach od 12 do 15, przy ul. Kopernika 23, pok. nr. 1, I p. Oddział Patologii Ciąży (przed wejściem na oddział należy zgłosić się do Rejestracji Głównej);

– pomoc psychiatryczną i psychologiczną –  od poniedziałku do piątku, w godzinach od 12 do 15 w pok. 207, II piętro, ul. Kopernika 21A. Gabinet przyjmuje zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci oraz młodzież. Rozmowy możliwe są w językach: ukraińskim, rosyjskim, białoruskim, angielskim i polskim. Osoby zainteresowane proszone są o kontaktowanie się telefonicznie w dni robocze (poniedziałek- piątek) w godzinach od 12.00 – 15.00, na dedykowany numer telefonu  +48 601 800 540

 


 

O różnych formach bezpłatnej opieki medycznej dla uchodźców z Ukrainy informuje serwisu miejskiego otwarty.krakow.pl:

  • osoba, która potrzebuje pomocy medycznej, może wysłać zgłoszenie na adres: kontakt.medycydlaukrainy@gmail.com. Zgłoszenia można wysyłać w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim i polskim;
  • powstała lista placówek medycznych, lekarzy i położnych, którzy świadczą pomoc ginekologiczno-położniczą, laktacyjną oraz pediatryczną.

wersja PL

wersja UKR

 


 
Lekarze oferujący darmową pomoc medyczną dla uciekających przed wojną w Ukrainie mogą dołączyć do platformy https://lekarzedlaukrainy.pl/pl. Strona dostępna jest w językach: polskim, ukraińskim i angielskim.
 

 

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło konsultacje lekarskie  w języku ukraińskim na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu – https://www.gov.pl/web/zdrowie/tpk

Pod bezpłatnym  numerem 800 137 200 każdy obywatel Ukrainy, który przybył do Polski w obawie przed rosyjską agresją, uzyska konsultację lekarską w ojczystym języku

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu działa w nocy, weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

W ramach TPK można uzyskać poradę medyczną, e-receptę, e-skierowanie, e-zwolnienie, zlecenie na test w kierunku SARS-COV-2.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 następnego dnia, w soboty i niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy, w godzinach od 8:00 do 8:00 następnego dni.

 

Телеплатформа першого контакту
Починаючи з сьогоднішнього дня, у нічний час, на вихідних і в свята, тобто тоді, коли не працюють заклади первинної медичної допомоги, ви отримаєте професійну медичну допомогу по телефону. Для цього зателефонуйте на Телеплатформу за номером 800 137 200 або заповніть формуляр.  У рамках Телеплатформи першого контакту ви отримаєте:

  • медичну консультацію
  • електронний рецепт
  • електронне направлення до лікаря
  • електронний лікарняний
  • направлення на тест на SARS-COV-2

Телеплатформа першого контакту доступна:

  • з понеділка до п’ятниці з 18:00 до 8:00 наступного дня
  • по суботах і неділях та в інші дні, які за законодавством є вихідними, з 8:00 до 8:00 наступного дня

Powrót